0

Java Eğitimleri 41 – Polymorphism(Çok Biçimlilik)

 

Polymorphism yani çok biçimlilik kavramı, bir nesnenin birden fazla nesne gibi davranmasıdır. Diğer bir ifadeyle bir sınıfta birden fazla sınıf oluşturarak aynı kodun farklı farklı çıktılar alma şeklidir. Oluşturulan ana sınıftaki(superclass) metodlar, farklı isimdeki alt classlarda farklı görevler üstlenir. Böylece başka sınıflarda işlem yapmaya gerek kalmadan, aynı kodları override ederek işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.

Polymorphism oluşması için inheritance yani kalıtım işlemlerinden faydalanılmaktadır. Bir örnek çözerek konuyu kavramaya çalışalım:

 

 

Oluşturduğumuz hayvan sınıfı; kuş, köpek ve kedi sınıflarının, isim adlı değişkenine ulaşmasını sağlamaktadır. Böylece inheritance işlemi yapılmış bulunmaktadır. Konus adlı metodu, hayvan sınıfında oluşturduktan sonra, diğer sınıflarda da aynı isimle(Konus ismiyle) oluşturduğumuzda override işlemi de gerçekleşmiş bulunmaktadır.

 

Main metodunda oluşturduğumuz kodlar, polymorphism işleminin gerçekleştiğinin kanıtıdır. Normalde,  tüm sınıfları ayrı ayrı oluşturmak gerekmekteyken, polymorphism işlemiyle sadece hayvan sınıfını oluşturduktan sonra kedi, köpek ve kuş sınıflarındaki değişken değerlerini de yazdırmış bulunmaktayız. Çıktımız:

 

 

Bu metodları şu şekilde de de yazabilirdik:

 

 

Main kısmındaki kodlarımızı yukarıdaki gibi değiştirdiğimizde de çıktımızda bir değişiklik olmayacaktır. Eğer override işlemimiz kedi, kopek ya da kus adlı sınıflarımızda herhangi biri ya da birkaçında override edilmemişse çıktımız alttaki gibi olur:

 

 

Burada da konuş adlı metodu belirtilen(Kedi,Kopek,Kus) sınıflarda göremediği için Hayvan adlı sınıftaki Konus adlı metodu çalıştırmış ve çıktımız oradaki metoda uygun olarak gerçekleşmiştir.

Polymorphism kavramını da böylece bitirmiş olduk. Diğer yazımızda da polymorphism için önemli olan bir anahtar kelimeden bahsedeceğiz. İyi çalışmalar 🙂


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir