0

Java Eğitimleri 39 – Kompozisyon(Has A) İlişkisi

 

Java’da kodlama yaparken sağlanan birtakım kolaylıklar vardır. Bu kolaylıklardan biri de kompozisyon ilişkisidir. Diğer kalıtım yazısında bahsettiğimiz extends kalıbı is a ilişkisi taşımaktaydı, bu yazıda göreceğimiz kompozisyon kalıbı ise has a ilişkisi taşımaktadır.

Peki nedir bu has a ilişkisi?

Kelime karşılığını inceleyecek olursak sahip olma anlamı taşımakta olan bu kavram, Java’da da anlamı gibi bir özelliği gerçekleştirmektedir. Yani, işlem yaptığımız sınıfta diğer sınıfa ait nesneleri kullanabilmemizi sağlar. Diğer sınıfta o nesne için hangi özellikleri belirttiysek, işlem yaptığımız sınıfta da nesnenin aynı özelliklerini kullanabilmemizi kolaylaştıracaktır.

 

 

Örneğin; evimiz kendi içerisinde bölümlerden oluşmaktadır: salon, mutfak, oturma odası, yatak odası vb. Mutfak sınıfında kayıtlı olan nesneler ev sınıfında da kullanılabilmektedir. Bu sorumuzun Java kodları aşağıdaki gibidir:

 

Çözüm için 3 sınıf oluşturuyoruz: ev sınıfı, mutfak sınıfı ve sonuçları yazdırmak için text sınıfı.

 

Mutfak adlı sınıf:

 

 

Ev adlı Sınıf:

 

Text adlı sınıf:

 

Çıktımız:

 

Yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi, mutfak sınıfında oluşturduğumuz nesneleri ev sınıfı içinde kullanabildik. Bu değişkenleri kullanabilmek için de get metoduna ihtiyacımız var. Bu ihtiyacı da setter getter metodları ile gidermiş olduk.

Kompozisyon ilişkisini bu şekilde kolaylıkla oluşturabiliriz. Bu kavramın, yukarıdaki gibi basit sorularda avantajları görülemeyebilir ancak uzun kodlar kullanılan projelerde, kod sayısını azaltacak böylece oluşan karmaşıklığı minimize edecektir.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. İyi çalışmalar 🙂


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir