0

Excel Makro Eğitimleri 9 – Fonksiyon Oluşturma

Merhaba,

Fonksiyonlar excel sayfasında parametrelerle çağrılırlar ve bunlar üzerinde belirli işlemler uygulanır. Formüller sekmesinde ihtiyacımızı karşılayacak birçok formül yer almaktadır. Ancak orada yer almayan ve bizim sürekli kullanmamamız gereken formülleri makro yardımıyla oluşturma şansımız vardır. Fonksiyon yazarken ;

Function isim()

End Function

arasına gerekli kodlarımızı yazarız.

Normal makrolarda Run ile çalıştırmamız gerekirken fonksiyon kodlarını direkt excel sayfasında çalıştırabiliriz.

Çalışma sayfamızda yer alan fonksiyonlar da bu şekilde makrolarla yazılmaktadır. Örneğin;

Fonksiyonlar modüllere yazılır. Insert > Module ile ulaşabiliriz. Burada basit bir çarpma işlemi gerçekleştiren fonksiyon oluşturduk. Fonksiyon ismini belirledikten sonra parantez içine parametrelerimizi belirtiyoruz. Burada ilk seçilen parametremiz a değeri, ikinci seçilen b değeri olduğunu belirttik. Ardından bunların çarpımını yapmasını istedik. 

 

Şimdi ise bir hücre aralığı seçip ardından bir renk hücresi seçerek aynı renk olan hücrelerdeki sayıların toplamlarını elde edebileceğimiz bir fonksiyon yazalım.

Fonksiyon adımızı renktoplamı olarak belirledikten sonra parantez içine seçeceğimiz hücre aralığını belirten hücre, renk aralığını belirten renk parametrelerini tanımladık. For each döngüsünde kullanılacak x değerini tanımladık. Eğer seçtiğimiz hücre aralığındaki renkle belirttiğimiz renk birbirine eşit ise bunları toplama kodunu yazdık. En son sonuc’u renktoplamı fonksiyonuna eşitledik. Şimdi excel sayfasında bunun nasıl çalıştığını görelim.

Sağda yer alan renk skalasında seçilen renk ile hücre aralığında aynı renge sahip hücrelerin toplamı bu şekilde elde edilmiş oldu.

Yazılan fonksiyonu başka çalışma kitabında çalıştırmak için uygulamamız gereken adımları aktaracağım şimdi. Böylece bir kere yazılan kodu istediğimiz zaman istediğimiz yerde kullanabiliriz.

Kodun yazıldığı çalışma kitabında Dosya>Farklı Kaydet>Excel Eklentisi >(fonksiyonismi)>Kaydet işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

Ardından yeni bir excel çalışma kitabı açıyoruz. Burada da

Dosya>Seçenekler>Eklentiler>Git>(fonksiyonismi)>Tamam  işlemleri ile o sayfada da fonksiyonu kullanabiliyoruz.

Bu işlemden sonra aşağıdaki pencere açılır karşımıza.

Buradan fonksiyon ismi seçilip tamam dendikten sonra fonksiyonumuzu burada da kullanabiliriz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Bilgiyle kalın.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir