0

Python Eğitimleri 15 – Fonksiyonlar

Merhabalar;

“Fonksiyon nedir , fonksiyonları nasıl kullanırız veya nasıl tanımlarız ?” gibi sorular aklınızda yer alabilir. Bu yazımda bu soruların cevaplarına bakacağız. Aslında fonksiyon kelimesini ilk defa duymuyoruz. Önceki yazılarımda birçok kez kullandığımız bir kelime, birçok kullandığımız fonksiyonlar (print(), type(), input() vs.) yer almaktaydı ama şu ana kadar ayrıntılı bir şekilde bahsetmemiştik.

Python programlama dilinde iki çeşit fonksiyon bulunmaktadır. Özel fonksiyonlar ve gömülü fonksiyonlar. Özel fonksiyonlar bizim belirlediğimiz işlemleri sırası ile çalıştıran fonksiyonlardır. Gömülü fonksiyonlar ise Python’da yer alan fonksiyonlardır. Örneğin; print(), type(), range() gibi fonksiyonlar gömülü fonksiyonlardır. Şimdi özel fonksiyonlar nasıl tanımlanır, parametreler nedir birlikte bakalım.

Bir ev hanımı düşünelim. Her gün aynı düzen ve sıra içerisinde temizlik yapıyor olsun. Temizlik  etrafı toplama, yerleri süpürmek, yerleri silmek ve toz almaktan oluşsun. Şimdi biz bunu Python’da bir programa aktarmamız gerektiğini düşünelim. Kadının her gün yaptığı işleri biliyoruz ve her gün aynı sıraysa aynı şeyleri sürekli olarak yazıyoruz. Bu şekilde yaptığımızda hem zaman kaybederiz hem de program kasar. Bunun yerine biz bu işlemleri temizlik başlığı altında toplayıp yazalım ve her temizlik yazdığımızda aslında arka planda sırasıyla etrafı topla,yerleri süpür,yerleri sil,toz al şeklinde çalışsın. Fonksiyonlar da örnekteki gibidir. Sırasıyla yapılan işler parametreleri, temizlik ise fonksiyonu ifade etmektedir. Böylelikle satırlarca aynı işlemleri defalarca tekrar etmek yerine fonksiyon olarak tanımlayabiliriz. Böylelikle zaman kaybından kurtulmuş oluruz.Şimdi birlikte fonksiyon tanımlamayı ve fonksiyon ile ilgili örneklere göz atalım.

Fonksiyon Tanımlamak

def temizlik() :

Fonksiyon tanımlarken  def yapısını kullanırız. Definition kelimesinden gelmektedir. Yukarıda temizlik adını verdiğimiz bir fonksiyon tanımladık. Fonksiyonları tanımlarken parantez içinde belirtilen değerlere parametre deriz.

 

Örnek 1 : Tanımladığımız fonksiyona bir parametre ekleyelim.

def temizlik(etrafi_toplamak) :

    print(etrafi_toplamak + "22.11.2018")

temizlik("Etraf Toplandı: ")

 

Çıktı :   Etraf Toplandı: 22.11.2018

Örnek 2 : Parametresi olmayan bir fonksiyona varsayılan değerleri atamak.

def temizlik(gorev = "Etrafı Toplamak") :

    print("Bugün " + gorev )

temizlik("etraf toplandı.")

temizlik("yerler süpürüldü.")

temizlik("yerler silindi.")

temizlik("toz alındı.")

 

Çıktı : 

Bugün etraf toplandı.

Bugün yerler süpürüldü.

Bugün yerler silindi.

Bugün toz alındı.

Burada fonksiyonun içinde değer olmadan yazarsak aşağıdaki gibi olacaktır.

def temizlik(gorev = "Etrafı Toplamak") :

    print("Bugün " + gorev )

temizlik()

 

Çıktı :    Bugün Etrafı Toplamak

 

Örnek 3 : Fonksiyon kullanarak değer döndürmek.

def islemler(a):

    return ((2*a) + 10)

print(islemler(3))

print(islemler(6))

print(islemler(9))

 

Çıktı :

16

22

28

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir