0

Excel Makro Eğitimleri 8 – Select Case Yapısı

Merhaba,

Select case ile belirlenen şartların sağlanması durumunda gerçekleşmesi gereken işlemlerin uygulanması sağlanır. Yapı olarak if else ile benzerlik göstermektedir. Fakat ayrılan yönü eğer incelenmesi gereken kriterler ile döndürülecek sonuç çoksa select case kullanılması mantıklıdır.

Başlangıç olarak bir değer belirtilir. Ardından caselerle döndürülmesi istenen sonuçlar belirtilir. Son olarak End Select ile tamamlanır.

Şimdi bir örnekle yapıyı kavramaya çalışalım. Bir hücreye mevsim adı girerek karşılık gelen ayları başka bir hücreye yazdırmasını isteyelim. O halde gerekli kodlarımız şu şekilde olacaktır.

Bir buton ekledik. Mevsim yazıldıktan sonra butona tıklanmasıyla bize sonucu göstermektedir. Excel sayfasında butonu ekleyip üzerine tıklayarak kod sayfasına geçiş sağladık.

Burada görüldüğü gibi öğrenmek istediğimiz mevsimi C5 hücresine yazıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken kısım kod kısmında tırnak içine mevsimleri nasıl yazdıysak excel sayfasında da öyle yazmamızdır. Büyük harfle yazmaya başladığımız mevsim adını excel sayfasında küçük harfle yazarsak istediğimiz sonucu elde edemeyiz. Bu şekilde yazıp butona tıklayınca sonuçları görmüş oluruz.

Buna benzer çok sonuçlu verileri elde edebilmemizde kolaylık sağlamaktadır. Soru ve görüşleriniz için kdeniz@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz. 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Bilgiyle kalın.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir