0

HTML 5 – Metin Biçimlendirme Etiketleri

Merhaba güzel insanlar,

Bir önceki yazımızda sitemize girdiğimiz başlıklara kullandığımız etiketler sayesinde boyut kazandırdık, ortaladık ve renklendirdik.

Bu yazımızda metin biçimlendirme etiketlerinden bahsetmeye devam ediyoruz.

<b>, <u> ve <i> Etiketleri

  Bu etiketlerimiz sırasıyla yazımızı koyulaştırma, altı çizili yazdırma, italik metin özelliği komutunu tarayıcımıza gönderirler.

Etiketlerin özelliklerini kullanarak istediğimiz biçimi elde etmeye çalıştık.

Ama bizim istediğimiz çıktı bu şekilde değildi. Peki, Mustafa Kemal Atatürk yazısını ortalamak ve altı çizili yazdırdığım kısmı da aşağı almak istiyorsak ne yapmalıyız?

Bir önceki yazımızda “align: center” komutunu kullanarak metni ortalamıştık. Yine aynı komutu kullanacağız ama <p> etiketinin içerisinde.

<p></p> Etiketi

P etiketi paragrafları tanımlamak için kullanılır. Bir metin yazılacağı zaman genelde bu etiket kullanılır.

Altı yazılı metni bir aşağı satıra geçirebilmek için ise yeni komutumuz br’dir. Bu etiketi çok kullanacağımıza eminim.

<br/> Etiketi

Bu etiketimiz için kapama komutuna ihtiyaç duymayız. Sadece bu yerden sonra alt satıra yazdır demek istediğimiz yere <br/> koymamız yeterli olmaktadır.

İşte şimdi istediğimiz çıktıyı alabiliriz.

   

Metinlerimize istediğimiz fontları verebiliriz ve boyutlarını da ayarlayabiliriz. Bunlar için ise <p> etiketi içerisinde “style” yardımıyla font-family ve font-size komutlarını kullanacağız.

Sizler de istediğiniz yazıları istediğiniz şekilde biçimlendirebilirsiniz. Seçim sizin. Benim seçimlerimin çıktısı bu şekilde.

Bir sonraki yazımızda nasıl liste oluşturulur konusuna değineceğiz. Görüşmek üzere ve tabii ki hayatın tüm güzellikleri sizlerle olsun.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir