0

HTML 3 – Temel Etiketler – Sitemize Başlık Koyma

Merhaba güzel insanlar,

Bir önceki yazımda index.html dosyasını açarak ilk sitemizi oluşturmuştuk. Bu yazımda ise temel etiketlere giriş yapacağız. Ama önce önemli bir konudan bahsedelim.

İndex.html dosyamızın bizlere hazır sunduğu bir yapı var. Bu yapı daha önce de belirttiğimiz gibi başlık ve gövde olmak üzere iki bölümden oluşuyor. En üstünde ise bir ifade var. Ne ola ki bu ifade?

1

Doctype aslında bir bildiridir. Yani Browser’a bir dosya gönderdiğimizde bu dosyanın hangi HTML sürümü ile kodlandığı tarayıcıya bu şekilde bildirilir.

Eğer siz HTML ‘in 5’ten farklı bir sürümüne göre kodlama yapıp en üstte HTML 5 ile kodlandığını bildiren bir ifade yerleştirirseniz sitenizde olmasını istediğiniz görüntüye muhtemelen kavuşamayacaksınızdır. Bu açıdan oldukça önemli olan bu bildirinin her sürüm için farklı bir yapısı mevcuttur.

HTML Versiyonlarının Tanımlama Standartları

1) HTML 5

2) HTML 4.01 Strict

3) HTML 4.01 Transitional

4) HTML 4.01 Frameset

5) XHTML 1.0 Strict

6) XHTML 1.0 Transitional

7) XHTML 1.0 Frameset

8) XHTML 1.1

 

Eğer bu bildirilerden birini en üste yazmış olursanız tarayıcıya bundan sonraki bütün kodlarımı bu versiyonun standartlarına göre işleme al demiş olursunuz.

Şimdi gelelim temel etiketlerimize.

Site üzerinde yapacağımız değişiklikler için mutlaka bu etiketlere ihtiyaç duyacak ve yönlendirmeleri onlarla yapacağız.

Etiketlerimiz;

  1. <etiket> bu şekilde küçük büyük işaretleri arasına yazdığımız değerlerden oluşurlar.
  2. İstisnalar hariç bütün etiketler </etiket> şeklinde bitmek zorundadır.
  3. Etiketlerin küçük ya da büyük harf duyarlılığı yoktur. Örneğin; <HTML> </HTML> etiketi ile <html> </html> arasında hiçbir fark yoktur.

Bir HTML belgesi için olmazsa olmaz 3 etiket vardır.

1 <html> </html>

Her açtığımız dosya <html> ile başlayıp </html> ile bitirilir.

Yazacağımız her bir kodlama bu iki etiket arasına yazılır.

2 <head> </head>

2.1 <title> </title> Etiketi

Bu etiket sitemizin başlığını belirlememize yardımcı olur. Siteye koyacağımız başlıklar Web sayfamızın içeriği ile bağlantılı olursa sitemizin tanımlanması açısından daha iyi olacaktır.

Hadi hemen deneyelim.

2

Sizler de istediğiniz bir site başlığı koyabilirsiniz. Bunun için iki Title etiketi arasına istediğiniz başlığı kodlamanız yeterli olacaktır.

3

2.2 <meta/> Etiketi

 Head dediğimiz başlık bölümüne yazabileceğimiz bir diğer etiketimiz metadır. Bu etiket içerisinde belirttiğimiz değerler tarayıcımızda gözükmeyecektir.

Meta etiketleri genellikle sayfanın description(açıklama), keywords(anahtar kelimeler), author(sayfa yazarı) ve diğer meta verilerini tanımlamak için kullanılır.

Ayrıca görsellerde gördüğümüz “charset=utf-8” site üzerinde kullanılacak karakter setini tanımlar. “utf-8” tüm dünyanın ortak olarak kullandığı unicode karakter setini çağırır. Bu sayede yazmış olduğumuz Türkçe karakterler yabancı bir sayfada bile istediğimiz gibi görüntülenebilir.

 

3 <body> </body>

Body etiketi web sitemizin geri kalan tüm içeriğini kapsayacak olan etikettir.

Tabiki etiketlerimiz bunlarla sınırlı değil. Bir sonraki yazımızda etiketlerimizle çok yakından tanışacağız. Hatta birlikte sitemizi gönlümüzce şekillendirebileceğimiz.

O zaman bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Hayatın tüm güzellikleri sizlerle olsun.

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir