0

Excel Makro Eğitimleri 5 – For Next Döngüsü

Merhaba,

Bu yazımla döngülere girmiş bulunuyoruz. Döngüler sayesinde uzun uzun değerlendirilmesi gereken kısımları döngüye sokarak bir defada halledebiliriz. Şimdi for next döngüsünden bahsedeceğim.

For next döngüsü arasında yazılanların istenildiği kadar tekrarlanmasını sağlar. Bunun için başlangıç ve bitiş değeri tanımlarız. Herhangi bir tanımlama yapmadığımızda ilerleme birer birer gerçekleşir.  Eğer istersek Step (sayi) belirterek kaçar gitmesi gerektiğini belirleyebiliriz. Şimdi nasıl kullanıldığını anlamak için bir örnek yapalım.

Cells(satır,sütun) şeklinde yazılır. Belirtmek istediğimiz hücrenin satır ve sütununu yazarak ifade edebiliriz.

Örnekte i ile belirtilen yere istediğiniz ismi verebilirsiniz. Burada amaç notu 60 ve üzeri olan kişilerinin başarı durumlarını 3. sütuna yazdırmaktır. Makroda yazılan kodlar sayesinde bu işlemi gerçekleştirmiş oluyoruz.

Bu örnek ile de Step in kullanıldığında nasıl sonuç verdiğini göstermek istedim. x değerini ikişer atlayarak istenen ifadeyi hücrelere yazdırmaktadır.

Şimdi de iç içe for kullanarak çarpım tablosu örneği yapalım beraber.

Burada kodun çalışma mantığından bahsedeyim. İlk döngüye x değerini 1 alarak girer. İçerideki döngüye girip y değerini de 1 aldıktan sonra işlemi gerçekleştirir. Aşağıda yer alan Next y ile y değerini bir arttırarak tekrar işlemi uygular. Bu işlem y değeri 10 olana kadar devam eder. İçerideki döngü bitince Next x ile x değeri 2 olur ve tekrar içerideki döngü ile işlemler gerçekleşir. Yani y döngüsü bitmeden x döngüsü artmamaktadır. Bu işlemler tekrarlanarak bir çarpım tablosu elde etmiş oluruz. Şimdi çalıştırdığımızda elde ettiğimiz tabloyu görelim.

Böylece çarpım tablosu elde etmiş olduk.

Sorularınız için kdeniz@industryolog.com adresinden iletişime geçebilirsiniz. Bilgiyle kalın.

 

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir