0

Excel Makro Eğitimleri – 4 If Else Yapısı

Merhaba,

If else yapısıyla excel eğitimlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. If yapısı eğer belirttiğimiz koşullar sağlanıyorsa gerekli işlemleri gerçekleştirmemize yarayan komuttur. Bu durumu basit bir örnekle size aktarmaya çalışacağım.

Şekilde görüldüğü gibi bir öğrenci listesi ve aldığı notlar mevcuttur. Notların ilkinin %40′ ı ikincisinin %60′ ı alınıp toplanmaktadır. Ortalama sonucu 40′ ın altındaysa kişi kalmakta, üzerindeyse geçmektedir. Sağda görülen alanlara notlar yazılıp “Getir” butonuna basıldığında hem ortalama sonucu yazıyor. Hem de geçme kalma durumu belirtiliyor. Kaldıysa hücre içi kırmızı dolgulu KALDI, geçtiyse yeşil dolgulu GEÇTİ şeklinde ifade ediliyor. Şimdi bu işlemi kod kısmında yazıp çalıştıralım ve sonuçları beraber inceleyelim.

Öncelikle Geliştirici > Ekle kısmından bir CommandButton ekliyoruz. Buton üzerinde görünen ismi değiştirmek için aşağıdaki adımları uyguluyoruz.

 

Butona sağ tıklayıp Özellikler seçeneğini seçiyoruz. 

Açılan Özellikler kısmında yer alan Caption kısmından istediğimiz ismi verebiliriz. Ben sonuçları getirme butonu olarak Getir ismini verdim.

Ardından buton üzerine çift tıklayarak kod sayfasına geçmiş oluyoruz. Şimdi kodlarımızı istenen çıktıyı vermesi için yazmaya başlayabiliriz.

Burada ortalama ile notlara uygulanacak formülleri belirtiyoruz. Daha sonra sonucun değerini I9 hücresine yazması için ortalamayı o hücreye atıyoruz.

Eğer ortalama değerimiz 41 den küçük ise I10′  a kaldı yazdırıyoruz ve dolgu rengini kırmızı atıyoruz.

Değilse geçti yazdırıp dolgu rengini yeşil atıyoruz.

Şimdi çalıştırıp excel sayfasında sonuçları görelim.

Bu şekilde notları yazıp ortalama ve durumu görebiliriz.

Burada da ortalama altında kalınca gerçekleşen durumu görüyoruz. 

Sorularınız için kdeniz@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Bilgiyle kalın.

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir