0

HTML 1 – Nedir ya da Ne Değildir?

Merhaba güzel insanlar,

Bu yazımda Html hakkında bilinmesi gerekenlere ve Microsoft WebMatrix kurulumuna ulaşabilirsiniz. Uzun soluklu bir seri olmasını diliyorum.

O ZAMAN BAŞLAYALIM.

Öncelikle bilinmesi gereken Html’in bir programlama dili olmadığıdır. Peki, nedir ve ne işe yarar?

Açılımı Hyper Text Markup Language olup Türkçeye çevirilince “Yüksek Metin Biçimlendirme” anlamını taşır. Buradan da anlayacağımız üzere Html aslında bilgisayarlarımızda bulunan Internet Explorer, Firefox, Chrome vb. tarayıcılarımızda metinlerimizin nasıl gözükeceğini belirttiğimiz bir işaretleme dilidir.

Tabi yetenekleri bunlarla sınırlı kalmamıştır. Görsel, yazı ve video gibi içeriklerin de web sayfasına konumlandırılmasını ve oluşturulan bu içeriklerin doğru şekilde internet sitelerinde görüntülenmesini sağlar. Ayrıca arama motorlarına web siteleri hakkında bilgi verir.

Html ile web sayfası hazırlamak için bilgisayarımıza herhangi bir program yüklememize gerek yoktur. Not defteri, Word, WordPad gibi metin editörleri html sayfaları oluşturmak için yeterli olacaktır. Fakat kodları yazarken kolaylık sağlamak ve kod yazım hızını arttırmak için Dreamweaver, Notepad++, Sublime Text gibi programlar tercih edilebilir.

Ben bu durumda bir geliştirici platformu olan WebMatrix tercih edeceğim. Çünkü kullanacağım platformun kod tamamlama, hata gösterme gibi gelişimi destekleyici özellikleri barındırmasını istiyorum.

WebMatrix’i bilgisayarıma nasıl indiririm ve kurarım?

WebMatrix’i indirebileceğimiz site için  TIKLAYINIZ.

WebMatrix indir 1

Önce ‘En son versiyon’ sonra indir butonuna tıklıyorum.

2

İndirilen dosyayı çalıştırıyorum ve aşağıdaki adımları uyguluyorum.

3

Arama çubuğuna ‘Microsoft Webmatrix’ yazarak programı çalıştırıyorum.

4

Karşıma çıkan görsel artık geliştirmeye başlayabileceğim anlamına geliyor.

5

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hayatın tüm güzellikleri sizlerle olsun.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir