0

Excel Makro Eğitimleri 3 – Diziler

Merhaba,

Bu yazımda dizileri tanımlayacağım. Diziler, birçok değişkeni içinde barındıran belirli bir adı bulunan kümeler topluluğudur tanımını yapabiliriz.

Dizi elemanları  az sayıdan oluşsaydı Array ifadesiyle belirtebilirdik fakat değişkeni fazla olması nedeniyle Dim ve ReDim ifadeleriyle dizilerimizi oluştururuz.

Yukarıdaki gibi 4 değişkenli bir grubu böyle tanımlayabiliriz. Array’ in karşılığı dizi demektir. Meyveler kümesinin elemanlarını excel sayfasında hücrelere yazma işlemi gerçekleştirdik. Çalıştırdığımızda excel sayfasından meyvelerin isimlerini aşağıdaki gibi görmüş oluruz.

> Dizilerde index değeri sıfırdan başlar. Bu yüzden ilk elemanımızı hücreye çağırırken 0. indisi tanımlarız.

Eğer index değerinin sıfırdan başlamasını istemiyorsak bunun da bir çözümü var. O da Option Base ifadesinin kullanımıdır.

Bu şekilde index değerimizi kaçtan başlatmak istiyorsak belirtebiliriz. Aynı örnek üzerinde index değerini 1′ den başlattım.

Diziler Statik ve Dinamik olarak iki şekilde karşımıza çıkar. Statik dizilerde eleman sayısı parantez içinde başta belirtilir. Dinamik dizide ise parantez içi boş bırakılarak kod içerisinde tanımlanır.

Eğer değişkenlerimiz çok sayıda elemandan oluşuyorsa Array ifadesiyle yazamayacağımızı, yazarsak çok uzun ve zahmetli bir iş olacağını yukarıda belirtmiştik. Dim dizi_adi(boyut) As Tipi şeklinde kullanırız.

ReDim ifadesinin farkı yeni bir dizi tanımlarken önceki tanımlanan dizilerin aynı kalması, silinmemesi için kullanılır.

Şimdi Dim ifadesini kullanacağımız basit bir örnek yapalım. Excel sayfasında bulunan çok veri içeren içeriği çekmek için de bunu kullanmak idealdir.

Burada belirtilen sayıları kodu çalıştırarak for döngüsüyle excel sayfasının A1:A6 hücre aralığına yazdırmış olduk. Döngülerin detaylarına diğer yazılarda yer vereceğim.

Dizilerde tanımlamamız gereken LBound ve UBound diye iki terim daha karşımıza çıkmaktadır. Burada LBound dizinin başlangıç UBound ise bitiş elemanının indexini ifade eder.

Aşağıdaki örnekle bu durumu gözlemleyelim. Yazdığımız kod sonuçlarını View > Locals Window alanından açtığımız pencerede gözlemleyebileceğiz.

 

Yazılan kodları Locals penceresinde görebilmek için F8 tuşunu kullanıyoruz. F8 ile kodlar adımlanarak çalışmaktadır. Çalıştırınca x değerinin 6 y değerinin 0 olduğunu Value kısmında görmekteyiz.

Sorularınızı kdeniz@industryolog.com adresinden iletebilirsiniz. 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Bilgiyle kalın.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir