0

Excel Makro Eğitimleri 2 – Değişken Tanımlamaları

Merhaba,

Excel makro eğitimlerimizin 2. yazısıyla karşınızdayım. Bu yazımda değişken türlerine değineceğim.

Değişkenlerimizi tanımlarken Dim ifadesini kullanırız. Yapısal olarak Dim (değişken_adı) As (Değişken_tipi) şeklinde yazılır. 

Değişkenler tablodaki sağ tarafta belirtilen değer aralığındaki değerleri alır. Kapladığı alan ya da gireceğimiz değerin tipini dikkate alarak değişkenlerimizi seçeriz. Kod yazarken sıklıkla kullandığımız bazı değerleri tanımlayalım.

Integer

Tam sayıları ifade etmektedir. Değişken -32.768 ile 32.767 arasında bir değer ise kullanırız. Kapladığı alan 2 byte dır. Örneğin; Dim i As Integer şeklinde yazarız.

String

Değerimiz metin türündeyse kullanılır. Dim i As String şeklinde tanımlanır. i değişkenine istenen metin ataması yapılır. 

Double

Rasyonel sayıları ifade etmektedir. Örneğin 0.333 değerinin karşılığında double değerini kullanırız. Kapladığı alan 8 byte dır.

Kodlarımız yukarıda belirtilen Sub değerleri arasına yazılır. Buradaki Public ve Private ifadelerinin ne anlama geldiğinden bahsedelim. Private ifadesini kullanırsak kodlarımız yalnızca yazılan çalışma sayfasında çalışır. Public olursa tüm çalışma kitabında çalıştırabiliriz. 

Şimdi küçük bir örnek yaparak kod çalıştıralım.

deneme yerine istediğimiz isimlendirmeyi yapabiliriz. 

Dim i As Integer anlamı : i diye değişkenimiz var ve değeri Integer

Range ise excel sayfasındaki hücre grubunu ifade etmektedir. Burada a1 hücresini ifade etmekteyiz. 

Kırmızı işaretli alana tıklayarak kodumuzu çalıştırmış oluruz. Yukarıdaki Run sekmesinden de çalıştırma işlemini gerçekleştirebiliriz. Excel sayfasına gittiğimizde ise a1 hücresinde i değerimizin yazılı olduğunu görürüz. Bu şekilde çok basit bir kod çalışması yaptık. 

 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Bilgiyle kalın.

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir