0

Excel Makro Eğitimleri -Makro Nedir? Neden İhtiyaç Duyarız?

Merhaba,

Excel makro eğitimleri ile karşınızdayım. Bu yazımda excel makro nedir, kullanımı ve önemi nedir bunlardan bahsedeceğim.

Excel için yazılan kodlara makro denirPeki bu kodlara neden ihtiyaç duyarız? Kısaca tanımlayacak olursak makrolar birden çok adımda yapılacak işi tek adımda yapmamızı sağlar. Her işe başlangıçta tekrarlanan işlemler veya uzun uzun yapılan bir işin gerektiğinde tekrar kullanılabilmesi için makrolara ihtiyaç duyarız. Bu bizi tekrar tekrar aynı şeyleri yapma yükünden kurtarır. Hem de zaman kaybını en aza indirgemiş olur. 

Makro kaydetme işlemini kodların yanı sıra excel sayfasında direk uygulayabiliriz. Bunun için 

Görünüm >Makrolar > Makro Kaydet işlemlerini sırayla uygularız.

Makro Kaydet alanına tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir alan çıkar. Buradan makromuza isimlendirme yapabilir ve kısayol tuşu atayabiliriz. Bu sayede kaydedeceğimiz makroyu tekrar kullanmak istediğimizde kısayol tuşunu kullanmak yeterli olacaktır.

Tamam a tıkladıktan sonra excel sayfası üzerinde makro özelliği vermek istediğimiz işlemleri gerçekleştiririz. Örneğin excel sayfasında yer alan isim listesine kalın ve sarı dolgu rengi vermek isteyebiliriz. Alanda gerekli işlemleri gerçekleştirdikten sonra makro kaydı durdurmak için sol altta beliren mavi renkli kutucuğa tıklarız ya da makrolar bölümünden kaydı durdur seçeneğini seçeriz. Böylelikle kalın ve sarı dolgu vermek istediğimiz alanlarda atadığımız kısayol tuşu ile gereken işlemi gerçekleştirebiliriz.

Kod ile gerçekleştireceğimiz makro işlemi için Geliştirici sekmesinden yararlanırız. Ama öncelikle bu sekme aktif değilse aktifleştirmemiz gerekir.

Dosya > Seçenekler Şeridi Özelleştir > Geliştirici  adımları uygulanarak şerit aktif edilir.

Geliştirici kısmında yer alan Visual Basic kısmından ya da Alt+F11 ile Visual Basic Düzenleyicisine erişebiliriz.

Kodların yazılacağı sayfamız bu şekilde açılmış olur. Yazılan kodların yalnızca bir sayfada çalışmasını istiyorsak ilgili sayfaya soldan girip kodlarımızı yazarız. Çalışma kitabının tüm sayfalarında çalışmasını istiyorsak BuÇalışmaKitabı alanına yazarız. 

Aşağıda yer alan Module de ise yazılan kod excelin her yerinde çalışır ve her yere çağrılabilir.

Bu şekilde makro dünyasına adım atmış olduk. İlerleyen yazılarda tüm detaylara yer vermeye devam edeceğim.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Bilgiyle kalın. 

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir