0

Java Eğitimleri 32 – Nesne Yönelimli Programlamaya(OOP) Giriş

Merhabalar,

Bu yazımızda nesne yönelimli programlamadan bahsedeceğiz biraz. Nesne yönelimli programlama ile java dilinde yazılıma tam anlamıyla ayak basmış oluyoruz.

Nedir nesne yönelimli programlama?

Yazılım olarak değil de daha basit düşünelim bunu. Etrafımızda bir sürü nesneler bulunmakta: kalem, ağaç, masa, sandalye, kumanda vs. Bu nesneler de birbirinden farklı özelliklere sahip. Kalem yazı yazmayı, kumanda belli tuşlarla belli bir hareketi, masa ders çalışmayı sağlar. İşte nesne yönelimi derken tam anlamıyla bundan bahsetmiş oluyoruz.

 

Sınıflarda işlem yaparken, işlem belirleyicilerini kullanırız. Bu işlem belirleyicileri; public, private ve protected’tır. Bu belirleyicilere bir sonraki yazımızda daha detaylı değineceğiz. Ancak public ve private arasındaki en temel fark; private olarak tanımlanan değişkeni farklı sınıflarda kullanamazken, public olarak tanımlanan değişkenleri kullanabiliyoruz. Bununla ilgili bir örnek yapalım:

 

Kalemler ve test adında 2 sınıf oluşturduk. Kalemler sınıfındaki işlemlerimiz:

 

 

Test sınıfındaki işlemlerimiz:

 

Bu sınıftaki işlemimizi, tanımlamış olduğumuz private belirleyicisi nedeniyle gerçekleştiremiyoruz. Çünkü programımız, diğer sınıftaki değeri kabul etmemektedir.

Private belirleyicisi, değişkenin kullanılması istenilmediği durumlarda tanımlanabilir. Çünkü birden fazla yazılımcının çalıştığı bir projede değişkenler karmaşıklık yaratabilir. Bu karmaşıklığı önlemek için de private olarak tanımlanmalıdır. Yukarıdaki örnekte programı çalıştırdığımızda java hata verecektir. Hataya tıkladığımızda ise private olarak tanımlanan değişkenin public olarak tanımlanması ya da private tanımının silinerek işleme devam edilmesi istenecektir. Private tanımını, public olarak değiştirerek programı çalıştıralım.

 

Kalemler sınıfı:

 

Test Sınıfı:

 

 

Çıktımız:

 

Tanımlamalarımız bu şekilde. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. İyi çalışmalar 🙂 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir