0

Java Soru Çözümleri 1- Basit Hesap Makinesi

Herkese Merhaba,

Bu yazımda sizlere Java’da kullanıcının girdiği iki sayının toplamını, farkını, çarpımını, bölümünü ve kalanını veren programı yazacağım.

Kodu yazmaya başlamadan önce sorunun algoritma mantığını çok iyi anlamamız gerekiyor. Bir programlamada en önemli kısım kodu yazmak için algoritma hazırlayabilmek ve geliştirmektir. Mantığı kavradıktan sonra programı yazmak kolaylaşacaktır. Bu konuda bol bol örnek çözmeniz algoritmanızı geliştirecektir. Şimdi kodları adım adım yazmaya başlayabiliriz. Genel olarak baktığımızda kod yazarken en çok yapılan hata değişken tiplerini yanlış kullanılmasıdır. Kullanıcını girdiği sayılar tam sayı ise int, rasyonel sayı ise double kullanılır. Çünkü tamsayı değerleri tutan bir değişken ile ondalık sayı değerleri tutan değişken aynı türden değildir.  

Değişkenleri girdikten sonra bizden istenilen matematik işlemlerini girmeliyiz.

Javada toplama işlemi için  “+”

Çıkarma işlemi için  “-“

Çarpma işlemi için  “*”

Bölme işlemi için ”/”

Modül yani iki sayının bölümünden kalanını bulmak için “%” işlemleri kullanılır. Bu bilgilerden sonra oluşturduğumuz metotta topla, cikar, carp, böl, kalan olarak değişkenleri oluşturuyoruz ve işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra “System.out.println( “yazı” ); ” komutu, içerisine yazılan “Yazı”yı ekrana yazdırmaya ve ardından bir satır aşağı inerek diğer işleme geçmesini sağlamaktadır.

Bu kodları yazdıktan sonra artık kodu çalıştırabiliriz. Kodun çalışması sonucunda ekranda şu yazıyı göreceksiniz;

 

Programın tam halini aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Herkese iyi çalışmalar dilerim, basit matematik işlemleri yapan programımız bu kadar. Bir sonraki kodlarımızda görüşmek üzere. Esen Kalın.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir