0

Java Eğitim Serisi-Diziler 3 Sıralama

Diziler konumuzun son yazısına geldik. Bugün güzel ve detaylı bir örnekle Diziler konumuzun kapanışını yapacağız. Örneğe  geçmeden önce örneğin çalışma aşamaları hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Örnekte yapacağımız sıralama bir seçme sıralaması olacak.

İlk olarak  geçici olarak dizinin ilk elemanı en küçük eleman kabul edilir. Daha sonra kalan değerler arasından küçük seçilerek yer değiştirir.Diziden seçilen bu değer çıkarılır ve aynı işlemler uygulanmaya devam eder. Daha sonra çıkarttığı değerin yanına koyar. Sonuç olarak küçükten büyüğe bir sıra üretilmiş olur. Bu işlemler değerler bitene kadar devam eder.

Bu algoritma işleyişi örnek ile daha açıklayıcı olacak o zaman örneğimize geçelim.

Bir dizi elemanlarını küçükten büyüğe sıralayalım.

1.Aşama:Diziyi oluşturuyoruz,dizi değerlerinin sıralamasını hesaplayacak bir for döngüsü oluşturuyoruz. Sıradaki terimi sayilar değişkenine atıyoruz. Sayiların indeksini tempe atıyoruz.Sayilar değişkeninden küçük sayı olup olmadığını kontrol ediyoruz.Değeri değiştiryoruz.

Bir önceki yazımızda Java’ da dizilere giriş yapmıştık. Bugün ki yazımda biraz daha farklı örneklerle konuyu pekiştirmeye çalışacağız.

 

2.Aşama:

3.Aşama: Çıktı sonuçlarını kontrol ediyoruz.

Çıktı değerleri son olarak karşımıza böyle çıkacak

Böylece çıktığımızda gördüğümüz değerler dizi elemanlarının küçükten büyüğe alt altta sıralanmış değerini veriyor.Diziler konusunun sonuna geldik fakat siz farklı kaynaklardan alıştırmalar yaparak bilginizi güçlendirmeye devam edebilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir