0

Java Eğitim Serisi-16 Object Oriented Programlama

Selamlar,

Yazılarımı takip edenler biliyordur ki artık Java’nın temel uygulamalarını hep beraber  geride bıraktık. Şimdi artık nesne programlamaya doğru yavaş bir geçiş yapacağız. Bu zamana kadar anlattığımız konulara belki diğer programlama dillerinden aşina olabilirsiniz  ama Java’ya özgü uygulamalara bu ders itibari ile geçiş yapacağız.

Daha zor bir kısma geçsek de süreklilikle bol örnekle bu konuları da geride bırakacağız.

Object Oriented Programlama Nedir? 

Türkçede nesneye yönelimli programlama olarak çevrilebilir. Gerçek dünyayı programlama da görebilmemize object orientede denir. Bu kavram sadece Java ya özgü bir kavramda değildir.Diğer programlama dilleri tarafından da geliştirilebilir.Aslında temel mantık şöyle artık aynı sınıf içinde yazılmış  kodların yerlerini daha kısa birbirinden ayrı classların içinde çalışan kodlar alacak. Nesneye yönelimli programlama, katılım (Inheritance),Soyutlama (Abstraction), Kapsülleme (Encapsulation) ve Çok Biçimlilik (Polymorphism)  olmak üzere 4 temel kavramdan oluşur.

1.Kalıtım (Inheritance)

Gerçek hayatta organizma-organ-doku-hücre gibi genelden özele sıralama yapabiliyorsak işte Kalıtım sayesinde programda da bu uygulamayı yapabiliyoruz.Hem farklı hem de aynı özellikleri bir arada bulundurabilen gruplardır . Kalıtım sağlanırken “extends” kullanılır.

Uygulamalarını diğer derste zaten detaylıca belirteceğim şimdilik sadece tanımları inceleyelim.

2.Soyutlama (Abstraction)

Soyutlama en basit anlatımı ile sonuca odaklanmaktır.Ve gereksiz detaylarla ilgilenmemektedir.Yani programlama da her sınıfın içindeki uygulamaların nasıl yapıldığını bilmeye çoğu zaman ihtiyaç duymayız.

3.Kapsülleme (Encapsulation)

Kapülleme için kısaca erişim merkezi diyebiliriz. Farklı sınıflar içindeki özelliklere nereden erişebileceğimizi ya da erişebilirliği olup olmadığı belirler. Böylelikle güvenlik kontrolü de yapılmış olur.

4.Çok Biçimlilik (Polymorphism)

Çok Biçimlilik;  Asıl sınıfın  içerisinden tanımlanan bir metodun alt sınıflarda değiştirilerek kullanılması olarak tanımlanabilir. Arabalar bir sınıf olsun. Arabadan  kalıtılanlar ise BMW,Renoult,Tofaş olsun. Bu değerlerden bir çok isteyebileceğimiz durumlar olabilir. Araba istenen yerden reno veya BMW olarak  çekiliyorsa biçimlililk örneğidir.

Yazımı bu bilgilerle noktalayacağım hemen diğer derse geçip örneklerle konuyu pekiştirebilirsiniz. Bir sonraki yazım da görüşmek üzere…


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir