0

MATLAB ile Veri Analizi : Grafikler 2

Hepinize merhaba. Önceki yazımızda MATLAB ile grafikler konusuna giriş yapmıştık. Bu yazımızda ise grafik işaretçilerinin değiştirilmesi ile devam edeceğiz. Hadi başlayalım.

         Özellikle “plot” fonksiyonunu kullanarak çizdiğimiz grafiklerde, grafik üstünde her veri noktası için bir işaretçi görünür. Eğer siz farklı seçimde bulunmadıysanız bu işaretçi çizgi rengi ile aynı renktedir, bu yüzden de görünmez. Ancak bazı durumlarda o işaretçinin görünmesi sizin için önemlidir ve bu yüzden de özelliklerini değiştiririz. Bunun için kullanacağımız fonksiyon “plot(x,y,’color_style_marker’)” formatındadır. “color_style_marker”, dört karakter içeren ve tek tırnak içinde yazılan bir dizidir. İlk karakteri işaretçi rengini, iki ve üçüncü karakterleri çizginin stilini, son karakteri ise işaretçinin tipini belirtir. Renk içinse önceden anlatılan “ColorSpec” özellikleri kullanılır. Çizgi stili için eğer düz çizgi ise ‘-’, kesikli çizgi ise ‘–’, noktalı çizgi için ’:’, noktalı kesikli çizgi için ‘-.’ kullanılır. İşaretçi tipi olarak ‘+’, ‘o’, ‘*’, ve ‘x’, içi dolu işaretçi tipi olarak ‘s’(daire), ‘d’(elmas), ‘^’(üst üçgen), ‘v’(alt üçgen), ‘>’(sağ üçgen), ‘<’(sol üçgen), ‘p’(beşgen), ‘h’(altıgen) kullanılır.

 

         Örneğin çizgisi siyah, kalın ve kesikli, işaretçileri siyah çerçeveli kırmızı içli ve elmas şekilli yapalım. Çizgi rengi (b), stili (–), işaretçi stili (d) olarak alınırsa, ‘color_style_marker’ = ‘b–d’ olarak yazılır.

Her grafik çizimi komutu verdiğinizde, yeni bir grafik penceresi üzerine çizim yapılır ve varsa eski grafik ortadan kalkar. Birden fazla grafiği aynı grafik penceresi üzerinde görebilmek için “hold on” komutu kullanılır. “hold on” komutu ile “hold off” komutu arasındaki tüm grafikler aynı pencerede açılır. Eğer bir grafik penceresinde, birden fazla grafiği yan yana görmek istiyorsanız “subplot” komutu kullanılır. “subplot(m,n,p)” komutu, mevcut şekli sıralı olarak adlandırılan mxn adet parçaya böler ve sonrasında çizilen grafiği p. parçaya koyar. Örneğin 2×2 ‘ lik bir grafik açıp içine farklı periyotlarda olan sinüs grafikleri çizelim.

Grafikler ile ilgili bilmemiz gereken bir diğer önemli özellik ise, grafik üstüne istatistiksel ve matematiksel semboller, alt ve üst indisler ve bazı simgeler eklemek istersek, “\” işaretinden sonra aşağıda belirtildiği gibi sembol adı yazılır.

 

\alpha \vartheta \rho
\beta \iota \sigma
\gamma \kappa \varsigma
\delta \lambda \tau
\epsilon \mu \equiv
\zeta \nu \lm
\eta \xi \otimes
\theta \pi \cap
\upsilon \phi \chi
\psi \omega \Gamma
\Delta \Thetta \Lambda
\Xi \Pi \Sigma
\Upsilon \Phi \Psi
\Omega \forall \exists
\ni \cong \approx
\Re \oplus \cup
\sim \leq \infty
\clubsuit \diamondsuit \heartsuit
\spadesuit \leftrightarrow \leftarrow
\uparrow \rightarrow \downarrow
\circ \pm \geq
\propto \partial \bullet
\div \neq \aleph
\wp \oslash \supseteq
\supset \subseteq \subset
\int \in \o
\lfloor \cdot \dots
\perp \neg \prime
\wedge \times \O
\rceil \surd \mid
\vee \varpi \copyright
\langle \rangle

        

 

İFADE SEMBOL
\bf Kalın yazı
\it İtalik yazı
\rm Normal yazı
^ Üst simge
_ Alt simge

 

         Bir başka hayati önem taşıyan özellik ise veri noktalarının isimlendirilmesidir. Burada “gname” fonksiyonunu kullanırız. Fonksiyon “gname(cases)” şeklinde kullanılır. Burada “cases”, verilerin her satırı için bir değer gösteren bir karakter dizisidir.

 

         Son önemli nokta ise çizdirdiğimiz grafikler üstüne yazı yazmaktır. Burada kullanacağımız fonksiyon ise “gtext” fonksiyonudur. Fonksiyon “gtext(‘string’)” şeklinde kullanılır. Buradaki ‘string’, eklemek istediğimiz metini içeren karakter dizisidir.

 

         Bu yazımızda sizlere grafikler ile ilgili temel özellikleri anlattım. Bir dahaki yazıda ise MATLAB ile İstatistiksel Veri Analizine giriş yapacağız. Şimdilik benden bu kadar kendinize iyi bakın mutlu kalın… 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir