0

MATLAB ile Veri Analizi : Grafikler 1

 

Hepinize merhabalar. Hatırlayacağınız üzere bir önceki yazıda eksik verileri ve veri ayırmayı görmüştük. Bu yazıda ise grafikler konusuna başlıyor olacağız.

         MATLAB matrisler ile çalıştığından dolayı, çizim için kullanılan fonksiyonlar vektör veya matrisi girdi olarak kabul ederler. Bir grafik fonksiyonu çağrıldığında MATLAB, şekil penceresi, eksenler gibi pek çok grafik nesnesini kullanarak grafiğinizi oluşturur. Örneğin arka fonu kırmızı olan bir şekil penceresi açalım.

 

Şimdi ise View altından Figure Palette seçeneğini seçelim.

 

MATLAB kullanarak her grafik nesnesi oluşturduğumuzda, MATLAB o nesneye bir tanımlayıcı atar. Bu tanımlayıcıya grafik kulpu denir. Bu kulpu kullanarak “set” ve “get” komutları ile grafiğin özelliklerini değiştirebiliriz.

 

Grafik çizmek için en sık kullandığımız fonksiyon ise “plot” fonksiyonudur. Örneğin “plot(x,y)” komutu, x değişkenini yatay eksene, y değişkenini düşey eksene alarak çizim yapar. Değişkenlerin ikisinin de aynı boyutlu vektörler olması gerekmektedir. Fonksiyon, değerler arasında da bir çizgi çizerek grafiğin sürekli bir grafik olarak görünmesini sağlar. “plot” fonksiyonunun kalıplarını pek çok farklı şekilde kullanıp grafik üzerinde istediğimiz değişiklikleri yapabiliriz. Şimdi örnek bir plot fonksiyonu kullanımı üzerinden işlemleri anlayalım.

 

Yapmış olduğumuz ilk atama yani x değeri ataması, x eksenini 0-50 aralığında anlamlı parçalara bölüyor. Y ataması ise atanan x değerine karşın istenilen fonksiyona uygun bir şekilde y eksenindeki değerleri belirliyor. gr ile de fonksiyonun çizimi yapılıyor. Şimdi ise “set” ve “get” erişicileri ile grafiğe ait çizgi rengini ve kalınlığını değiştirelim.

 

“get” erişicisi belirtilen özelliğin mevcut değerine erişir. “set” ise o değere atama yapmamızı sağlar. Grafik ile ilgili değiştirebileceğiniz özellikleri görebilmek için “get(grafik kulpu adı)” komutunu çalıştırmalısınız. Oluşturulmuş aktif grafik nesnesinin kulpunu almak için “gcf” fonksiyonu, belirtilen grafiğin eksenlerinin kulpunu almak için ise “gca(kulp adı)” fonksiyonunu kullanırız. Benzeri değişiklikleri, eksen ve grafik kulpları yardımıyla yapabiliriz. Bazı örnek komutlar aşağıdaki tabloda bildirilmiştir.

KOMUT AÇIKLAMA
>>kulp = gca(kulp adı) Mevcut grafik nesnesinin ekseninin kulpunu alır
>>set(kulp, ‘Xdir’, reverse)

>>set(kulp, ‘Xdir’, normal)

Eksenleri tersine ve normale çevirmek
>>set(kulp,’Xcolor’,’r’) Eksenlerin çizgi rengini değiştirmek
>>set(kulp, ‘XLimMode’, ‘manual’)

>>set(kulp, ‘XLimMode’, [0 70])

Eksenlerin sınırlarını değiştirmek
>>set(kulp,’FontSize’,15) Eksenlerin yazı büyüklüğünü değiştirmek
>>set(kulp,’Box’,’off’)

>>set(kulp,’Box’,’on’)

Grafiğin etrafındaki çizgiyi kaldırmak ve koymak için kullanılır
>>set(kulp,’XTick’,tik) Eksenlerin değer noktalarını değiştirmek
>>set(kulp,’XGrid’,’on’,’YGrid’,’on’) Eksenlere kılavuz çizgisi çekmek
>>set(kulp,’XTickLabel’,{labels}) Eksenlerdeki değer noktalarına etiket vermek

 

Bunlara ek olarak bir de ‘findobj’ fonksiyonu vardır. Bu fonksiyon yardımıyla grafik üzerindeki belirli özelliğe sahip parçaların belirlenip özelliklerinin değiştirilmesi için kullanılır. Özellikle de ‘get(gcf)’ veya ‘get(gca)’ ile erişemediğimiz özelliklerin değiştirilmesi için kullanışlıdır. Örneğin:

kulp = findobj(objhandles,’PropertyName’,’PropertyValue’,…) bir kullanım biçimidir. ‘PropertyName’ ile verilen özellikler içinden ‘PropertyValue’ ile verilen değere sahip olanını bulur ve bunu kulp değişkenine atar.

 

Eğer grafiğiniz ‘plot’ fonksiyonu ile çizdirilmiş ise grafiklerdeki çizgi özelliklerini değiştirmek kolaydır ancak diğer çizim fonksiyonları ile elde edilen grafikler için istediğimiz özellikleri bulup değiştirmekte ‘findobj’ fonksiyonunu kullanırız.

 

Grafikler ile bir diğer konumuz ise grafik üstündeki renk özellikleridir ve bu özellikler ‘ColorSpec’ renk özellikleri ile belirlenir. Her renge ait bir RGB(Red-Green-Blue) kombinasyon değeri vardır. Ayrıca temel renkleri kısa veya uzun ismi ile de kullanabilirsiniz. ‘ColorSpec’ te yer alan renk özellikleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

RENK RGB KISA İSİM UZUN İSİM
Sarı [1 1 0] y yellow
Mor [1 0 1] m magenta
Turkuaz [0 1 1] c cyan
Kırmızı [1 0 0] r red
Yeşil [0 1 0] g green
Mavi [0 0 1] b blue
Beyaz [1 1 1] w white
Siyah [0 0 0] k black

 

Bu yazımızda da sizlere grafikler ile ilgili temel düzeyde bilgi sağlayacak özelliklerden bahsettim. Bir sonraki grafikteki işaretçilerin değiştirilmesi ile devam edeceğiz. Kendinize iyi bakın mutlu kalın…

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir