0

Java Eğitim Serisi-11 Switch/Case

Java’ da döngüleri bitirdikten sonra yine sizlere güzel bir konu ile geldim. Bugünkü konumuz Switch/Case yapıları.  Bu yapının ne olduğuna bakalım ardından da örneklerimizi çözmeye başlayalım.

Bazen birden fazla koşul kontrolüne ihtiyacımız olabilir veya bu koşulların sonucuna göre gerçekleşmesi gereken işlemlerle karşılaşabiliriz. Böyle durumlarda bize if-else yapıları yeterli olmayabilir. İşte bu durumlarda Switch yapısı kullanılır.

 Switch nedir?

Switch, tek bir ifadede sonsuz sayıda çalıştırma komutu belirlemeyi sağlar. Switch/Case yapısında, kontrolün sadece bir case değerini çalıştırıp  sonra Switch terk etmesini istiyorsak, her case yapısından sonra break komutu yerleştirerek işlemi bitirmesini sağlayabiliriz. Biraz karışık gelmiş olabilir ama yapacağımız  örnekten sonra anlayacağınızı düşünüyorum.

Basit bir hesap makinesi yapacağız.  Bu hesap makinesi toplama,çıkarma,bölme ve çarpma işlemlerini yapabilsin istiyoruz.Bunun için kullanıcı ilk önce yaptırmak istediği işlemi seçsin daha sonrada işlem yaptırmak istediği sayıları girsin böylece hesap makinesi tamamlansın.

Bu şekilde işlemimizi gerçekleştirmiş oluyoruz. Bir sonraki yazımda yeni konularla görüşmek üzere.

 

 

 

 

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir