0

 

Java Eğitim Serisi-6

Selamlar,

Bir önceki yazımda üç sayımız vardı ve biz onları toplayıp ortalama değerler aldık. Bugün de yine bir kaç basit bilmemiz gereken temel bilgilerle ilerleyeceğiz. Tabi ki her yazıdan sonra üstüne koya koya gittiğimiz için kısa sürede çok yol alacağımıza inanıyorum. O zaman bugün input,scanner gibi  kavramları ve kullanıcıdan nasıl veri alabiliriz? bunu anlatmaya çalışacağım. Bu yazıdan sonra  ise artık kullanıcıdan rahatlıkla veri alabileceğiz. Peki bunu nasıl yapacağız?

Haydi başlayalım o zaman..

 

İlk olarak scanner sınıfını kullanarak veri alabilmemiz için scanner sınıfını programımıza dahil etmemiz gerekiyor. Bunu aşağıdaki kod yardımıyla gerçekleştiriyoruz.

   import java.util.Scanner;

Daha sonra Scanner sınıf metotları için ayrı bir nesne oluşturmamız gerekiyor.Onu da şöyle yazabilirsiniz;

Scanner  input= new Scanner(System.in);

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra bir uygulama yapalım.Sorumuz şöyle,

  Kullanıcıdan isim ve yaş bilgilerini alınız.   

Yaptığımız işlem aslında oldukça basit sadece isim alırken string, sayı alırken  int kullandığımıza dikkat etmenizi istiyorum. Olayı biraz daha zorlaştırmak istesek  şöyle de  yapabilirdik.

Değerleri kullanıcıdan alarak vücut kitle indeksini hesaplayınız.

Aslında hep aynı mantığı kullanarak örnekleri istediğimiz kadar çoğaltabiliriz. Burada dikkat etmenizi istediğim şey ise double değeri ondalıklı sayılar için kullandığımızdır. İşlem yapmanın  ise geçen yazımızda pratiğini zaten yapmıştık.

Bugünlük anlatmak istediklerim bu kadar. Bir daha ki yazımda görüşmek dileğiyle. Umarım faydalı olmuştur.

 

          


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir