0

MATLAB ile Veri Analizi : Veriler ile Çalışmak

 

Hepinize merhaba. Hatırlarsanız önceki yazılarımızda MATLAB ile programlamanın temellerini açıklamıştım. Şimdi sırada veriler ile çalışmak var. Hadi başlayalım.

MATLAB ortamında analiz etmeyi istediğiniz veriler çok farklı formatlarda bulunabilir. Bu verileri işleyebilmek için öncelikle MATLAB ortamına aktarmamız gerekir. Bu olaya veri alma (import) denir. Veri alma olayının tersine yani çalışma ortamındaki verileri dış ortamda kaydetme işlemine de veri verme (export) denir. MATLAB ile veri alma ve verme için birçok yöntem tanımlanmıştır. Size uygun yöntemi belirlerken dikkat etmeniz gereken kriterlerin başında verilerin çeşidi ve veriler ile yapmak istediğiniz işlemler gelir. Aşağıdaki tabloda kullanabileceğiniz geçerli veri dosyası formatları verilmiştir.

 

Dosya Formatı Dosya İçeriği Eki Fonksiyonlar
MATLAB Formatted Kaydedilmiş çalışma alanı .mat load,save
 

 

 

 

 

TEXT

Metin

 

herhangi textscan
Metin

 

herhangi textread
Ayraçla ayrılmış ASCII metin

 

herhangi dlmread,dlmwrite
Virgülle ayrılmış sayılar

 

.csv csvread,csvwrite
Extended Markup XML-formatlı metin

 

.xml xmlread,xmlwrite
 

 

 

Audio

 

NeXT/SUN ses dosyası .au auread,auwrite

 

 

Microsoft WAVE ses dosyası .wav wavread,wavwrite

 

 

 

 

 

Scientific data

Genel veri formatı .cdf cdfread,cdfwrite
“Flexible Image Transport System” verisi .fits fitsread
“Hierarchial Data” dormatlı veri .hdf hdfread
Movie Ses/video .avi aviread
Spreadsheet Excel çalışma kitabı .xls xlsread,xlswrite
Lotus 123 çalışma kitabı .wk1 wk1read,wk1write
Graphics TIFF resim dosyası .tiff imread,imwrite
PNG resim dosyası .png
HDF resim dosyası .hdf
BMP resim dosyası .bmp
JPEG resim dosyası .jpeg
GIF resim dosyası .gif

 

MATLAB ile veri almanın en kolay yolu veri alma sihirbazıdır. Eğer verilerinizin MATLAB destekli bir formatta ise sihirbaz ile kolaylıkla veri alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin aşağıdaki Excel dosyasındaki verileri sihirbaz ile MATLAB ortamına aktaralım.

Çalışma alanından veri aktar veya Import data seçeneğine tıkladığınızda aşağıdaki ekran karşınıza gelir ve bu ekrandan mevcut verilerin kaynağını seçmeniz gerekir.

Dosyanızın yolunu bulduktan sonra diyerek bir sonraki aşamaya yani veri alma sihirbazına geçebilirsiniz. Bilgisayar hızınız ve dosya büyüklüğüne bağlı olarak işlem süresi farklılık gösterir. Sihirbaz verileri okuduktan sonra sizlere almak istediğiniz değişkenleri soran bir iletişim kutusu gönderir. Bu iletişim dosyasındaki değişken isimlerine tıklayarak ön izlemelerini görebilirsiniz.

Import düğmesi ile değişkenleri MATLAB çalışma ortamına aktarırız. Çalışma alanınızdaki verileri görüntülemek için değişken adına çift tıklayarak dizi düzenleyicisinde (array editor ) açabiliriz. Dizi düzenleyicisi, bizlere verilerimizi üzerinde düzeltmeler yapmamızı sağlayan Excel tablosuna benzer bir ortam sunar. Dizi düzenleyicisine ulaşmanın diğer yolu da değişkeni seçtikten sonra çalışma alanı penceresindeki open selection düğmesine tıklamaktır.

 

Değişkenleri görmenin bir diğer yolu da komut satırında değişken adını yazmaktır. Böylesi bir durumda değişken, komut penceresinde listelenir. Verileriniz MATLAB ortamında bilimsel bilimsel gösterim ile gösterilir ve görüntüleme formatını ayarlayabilmek için format fonksiyonu kullanılır. Aşağıda bazı format örnekleri verilmiştir.

 

Komut Tam Sayı: 12000000000 Ondalıklı sayı: pi Not
>>format long 1200000000000000e+009 3,141592… Ölçeklendirilmiş sabit noktalı format
>>format long e 1200000000000000e+009 3,14…9793e+000 Kayan noktalı format
>>format long g 12000000000 3,14…8979 Sabit veya kayan noktadan en uygun olanını seçen format
>>format short 1,2000e+009 3,1416 Ölçeklendirilmiş sabit noktalı format(5 basamaklı)
>>format short e 1,2000e+009 3,1416e+000 Kayan noktalı format
>>format short g 1,2e+009 3,1416 Sabit veya kayan noktadan en uygun olanını seçen format
>>format rat 12000000000 355/113 Sayıyı, küçük tamsayıların oranı şeklinde gösteren format
>>format bank 1200000000,00 3,14 Para birimi formatı
>>format hex 41d1e1a300000000 400921fb54442d18 Hexadecimal sayı sisteminde gösterim

 

Farklı kaynakları kullanarak veri almanın bir diğer yolu da kopyala yapıştır seçeneğidir. Eğer verileriniz birkaç sütundan oluşan küçük veriler ise bu yöntem daha kullanışlı ve hızlı olacaktır. Bunu yapmak için gerekli komut data komutudur. Kullanımı ise >>data[] şeklindedir. İki köşeli parantez arasına verileri yapıştırmanız yeterlidir.

 

Bu yazımızda MATLAB ortamında kullanabileceğimiz veri tiplerini gördük ve nasıl veri alma işlemi yapabiliriz onu inceledik. Sıradaki yazımızda bu sefer  MATLAB ile nasıl veri verileceğine ve eksik verilerden nasıl kurtulacağına bakacağız. Kendinize iyi bakın. Mutlu kalın.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir