0

Matlab Programlama Dili Nedir ?

 

Herkese merhabalar.  5 aydır birlikte olduğum Industryolog ekibinin adı altında yeni bir yazı serisi ile karşınızdayım. Bu seride hep birlikte temel düzeyde Matlab bilgisine sahip olacağız ve Matlab ile İstatistiksel Veri Analizi nasıl yapılır bunu öğreneceğiz. Şimdi tüm bu hedeflerimiz için ihtiyacımız olan şeyi yani Matlab uygulamasını öğrenmek ile başlayalım.

 

MATLAB, teknik hesaplar için geliştirilmiş mühendislik uygulamalarında karşımıza çıkan yüksek  performanslara sahip bir dildir. MATLAB bizler için hesaplama, görselleştirme ve programlamayı, kolay kullanımlı bir ortamda birleştirir. Matematiksel modeller ile gerek problemler gerekse çözümler ifade edilir. Büyük veri işleme kapasitesi, güçlü programlama araçları gibi özellikler MATLAB için en önemli avantajlar arasında sayılabilir. MATLAB yazılım dilini kullandığımız en temel uygulama alanları :

 • Teknik hesaplar
 • Kontrol sistemlerinin model tabanlı tasarımı
 • Görüntü işleme
 • Sinyal işleme ve iletişim
 • Test ve ölçüm
 • Finansal modellemeler ve analizler

 

şeklinde sayılabilir.

 

MATLAB, temel veri elemanının boyutlandırma gerektirmeyen bir dizi olduğu interaktif bir sistemdir. MATLAB bu özellik ile bizlerin matris ve vektör  formülasyonundaki pek çok teknik hesaplama problemini kolayca ve hızlıca çözmesini sağlar. Bu güzel dil ile yapabileceğimiz bazı şeyler :

 

 • Matematik ve hesaplama
 • Algoritma geliştirme
 • Modelleme
 • Simülasyon ve prototip kurma
 • Veri analizi
 • İnceleme ve görselleştirme
 • Grafikler
 • Uygulama geliştirme

şeklinde sayılabilir. Şimdi gelin bir de bu dilin nasıl ortaya çıktığına bir bakalım.

 

 

Hikayemiz yukarıdaki iki kelime ile başlıyor. Matrix Laboratory. 1980’li yıllarda New Mexico Üniversitesi’nde Profesör Doktor Cleve B. Moler tarafından geliştirilmiştir. Daha sonrasında 1984 yılına gelindiğinde The Mathworks ismindeki şirket kurulmuş ve MATLAB geliştirilmesine devam edilmiştir. Günümüzde de MATLAB geliştirmelerinden aynı firma sorumludur. Sizin de bildiği gibi MATLAB ücretli bir yazılım onun türevi olan bir diğer yazılım ise yazının devamında.

 

 

OCTAVE programlama dili MATLAB dilinin ticari olmayan açık kaynak kodlu alternatifi şeklinde tanımlanabilir. İkisi arasında benzerlikler olmasına rağmen OCTAVE dili gelişmiş araç kutuları ve kullanıcı ara yüzü bakımından MATLAB ile yarışamaz bile. Ancak yine de MATLAB maliyeti düşünüldüğünde OCTAVE tercih eden de olabilir. OCTAVE internet sitesi üzerinden yazılımı temin edebilirsiniz ben serinin devamında MATLAB ile devam edeceğim.

 

 

MATLAB yazılım dili yıllar içinde kullanıcı talepleri doğrultusunda eklemeler yapılarak geliştirilmiştir. Üniversitelerde özellikle matematik, mühendislik ve fen bilimleri alanlarında gerek giriş düzeyinde gerekse ileri düzey derslerde sıklıkla kullanılmaktadır. Yapılan geliştirmeler sırasında finansal hesaplamalar için güçlü algoritmalar da eklenmiş ve artık ekonomik analizler için aranan bir dil haline gelmiştir. MATLAB içeriğindeki hazır fonksiyonların bir programın içinde birlikte kullanılması, geliştirilebilmesi ve birleştirilebilmesi mevcut fonksiyonların yetmediği alanlarda da hesap yapma olanağı sağlar. Gelelim bizim işimize yarayacak kısmına yani İstatistiksel Veri Analizi kısmına.

 

İstatistik, örnek verilerden hareket ile ilgilendiğimiz ana kütle hakkında çıkarımlar yapmak için kullandığımız bir bilimdir. Hemen hemen tüm bilimsel araştırmalarda elimizde özelliklerini incelemek istediğimiz bir veri seti vardır. Doğru bir analiz sonucuna ulaşmanın en temel yolu doğru bir şekilde veri toplamaktır. Veriler toplandıktan sonra tablolar ile ve/veya grafikler ile düzenlenerek araştırmacının toplanan bilgileri anlamasına yardımcı olacak bir hale getirilir. Daha sonrasında ise verilerin yapısının anlaşılması için tanımlayıcı istatistikleri hesaplanır ve yorumlanır. Gerekiyorsa eğer ana kütle hakkında çıkarımlarda bulunabilmek için yorumlayıcı istatistiksel metotlar ( hipotez testleri ve güven aralıkları, regresyon vb. ) kullanılabilir. MATLAB belki de istatistiksel veri analizi amacıyla kullanılacak en harika program olmayabilir ama güçlü grafiksel alt yapısı ve programlama yetenekleri sayesinde SPSS, MINITAB gibi diğer istatistiksel paket programlarının yapamadığı pek çok hesaplama ve görselleştirme özelliğini kullanmamızı sağlar. Kullanıcının mevcut istatistiksel prosedürleri kendi amacı doğrultusunda kullanabilmesi için esnek bir programlama ortamı oluşturur. Bu nedenle istatistik ile yeni yeni uğraşmaya başlayan kişilerden tutun da istatistik uzmanlarına kadar geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından tercih edilmekte olan bir dildir.

 

Bu yazımızda MATLAB nedir nasıl ortaya çıkmıştır istatistik nedir gibi çeşitli sorularımıza yanıt bulduk. Sırada ise MATLAB içeriği var yani GENEL GÖRÜNÜMÜ. Bir dahaki yazıda görüşürüz.  Mutlu kalın…

 

 

 

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir