0

Matlab Soru Çözümleri-Makine İhtiyaç Sayısı

Tesis planlaması yapılırken makinelerin ya da kullanılan tezgahların ihtiyaç sayısını belirlemek büyük bir önem arz etmektedir. Yeterli sayıdaki makine ve/veya tezgahların ileriki durumlarda birçok yarar sağlayacağı kesindir. Bu soru çözümünde grafiksel ifadeleri ve formülleri kullanarak yeterli makine ihtiyacı sayısını belirleyeceğiz.

Makine İhtiyaç Sayısı

Makine ihtiyaç sayısını belirlemek için kullanılan bir formül vardır. Bu formül içerisinde makine sayısını etkileyecek değişkenler kullanılmaktadır. Bu formül şu şekildedir.

Şimdi ihtiyacımız olan bir veri grubudur. Değişkenlere bakacak olursak bir ürünün yıllık üretim miktarıyla o ürünün üretim süresini çarparsak meydana gelecek sonuç bize formülün pay kısmını verecektir. Bu formülde ise her bir ürün için gerekli olan makine/tezgah sayısını hesaplamış olacağız. Ve sonrasında da toplam gerekli makine/tezgah sayısını bulabiliriz.

Makine kullanım verimini %88 (0.88), İşçilik verimini de %95 (0.95) olarak alalım. Verileri excel ortamında RASTGELEARADA fonksiyonunu kullanarak oluşturalım.  Herhangi bir ürünün makinede üretim süresini belirlemek için =RASTGELEARADA(2;15) yani 2 ile 15 dk arasında yapalım. Herhangi bir ürünün üretilme miktarını ise =RASTGELEARADA(2000;4000) yani 2000 ile 4000 arasında ürün üretimi yapalım. Ayrıca işletme günde 8 saat yılda ise 300 gün çalışmaktadır.

Verileri formül ile oluşturduğumuzdan dolayı Matlabte her veri çekişimizde veya excelde herhangi bir biçimlendirme değiştirilmesi sonucunda farklı veriler elde ederiz. Lütfen buna dikkat edelim. İlk olarak şöyle bir şey oluşturabiliriz.

Matlabte verileri çektiğimizde gelen veriler yukarıdaki gibi olacaktır. İlk 6 sütun makinelere göre çalışma süreleri. 7.sütun yıllık üretim miktarıdır. Bunları ayrı değişkenlere alalım.

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir