0

Veri Analizi MS Excel – İsimlerle Çalışmak

Herkese merhabalar. İlk yazımda veri analizinin ne demek olduğundan ve öneminden bahsetmiştim. Artık yavaş yavaş analizlerimize başlıyoruz. İlk yazılarda temel şeyleri anlatacağım için küçük verilerle çalışalım dedim. Daha sonrasında geniş kapsamlı verilerle uğraşacağız. Bu yazımda ise hücrelere, tablolara veya aralıklara isimler vererek onları nasıl kullanabileceğimizi anlatacağım.

Neden İsimlendirme ?

Herkesin bildiği üzere MS Excel hücrelerden oluşur. Bu hücreler aralıkları, aralıklar ise tabloları oluşturmaktadır. Elinizdeki veriler bir aralıkta veya bir tabloda olabilir. Veriler belirli aralıklarla mı yoksa bir tabloda olup olmadığı belirli işlemlerle gerçekleştirilebilir. Bütün veriler toplanmış ve ham halindeyken arayacağımız aralığı ve/veya tabloyu önce isimlendirirsek o isim başlığı altında o aralığı veya tabloyu çağırabiliriz. Bu da bize karmaşık verilerde analiz ilerdikçe zaman kazandırır ve karmaşıklığı önler.

Şimdi bir veri grubumuz olsun. Bu veri grubumuza öncelikle isimlendirme yapalım.

Verilerimizi seçtikten sonra isim kutusuna geliyoruz ve o aralığa koymak istediğimiz ismi yazıyoruz.

Şimdi ise asıl işleme geldik. İsimlerini değiştirdiğimiz bu verileri nasıl kullanacağız. Tablonun altında görmüş olduğunuz Toplama, En büyük ve En küçük yazan hücrelerin sağ taraflarına değerleri aktaracağız. Excel ortamında fonksiyon veya formül yazabilmek için herhangi bir hücrede ” = ” (eşittir) işareti konularak yazılmaya başlanır.Toplama yapmak için yani o aralıktaki verileri toplamak için =TOPLA(Veriler) yazıyoruz. En büyük değeri bulabilmek için =MAK(Veriler) en küçük değeri bulabilmek için de =MİN(Veriler) yazıyoruz.

İsim tanımlamak sadece buradan olmuyo Excel, Formüller sekmesinde Tanımlı Adlar bölümünde Ad Tanımla vardır. Diğer bir isim tanımlamayı buradan yapacağız. Ad Tanımla’ya tıkladığımızda karşımıza küçük bir pencere çıkacaktır. Bu pencereye öncelikle verilerimizin yani tanımlayacağımız aralığın ve/veya tablonun hangi isimle çağırmak istediğimizi yazıyoruz. Herhangi bir açıklama eklemek istiyorsak açıklamayı yazıyoruz. Eğer çalışma sayfasında iseniz zaten çalışma sayfasını değiştirmenize gerek yok. Sonra da sıra aralık seçme işlemine gelmektedir.

Excel ortamında aralıkları sabitleme işlemi vardır. Bu işlem aralığın daha doğrusu hücrenin işlevi gibi sabit kalmasını sağlar. Zamanı gelince tekrar değineceğiz zaten. Eğer bu işlemi biliyorsanız kendiniz yazabilirsiniz. Ancak hiç bunlarla uğraşmak istemiyorsanız sağ tarafta bulunan küçük buton ile seçme işlemini yapabilirsiniz.

Aynı şekilde Formüllerde kullanabilmek için de yukarıdaki fotoğraflardaki gibi uygulayabilirsiniz. Şimdi ise isim tanımlamada farklı bir yöntem olan Seçimden Oluştur kısmına geliyoruz. Adı üzerinde herhangi bir seçim yapıyoruz ve o seçimden isimler oluşturuyoruz. Ancak isimleri biz değil excel kendisi oluşturmaktadır. Yine aynı şekilde Tanımlı Adlar bölümünden aralığı seçtikten sonra Seçimden Oluştur diyoruz.

Yukarıda ki görseli inceleyelim şimdi. Burada dikkat etmemiz gereken bazı şeyler vardır. Seçiminiz yukarıdaki gibiyse yani Sol sütun seçerseniz İsimleri soldaki veriye göre yani A1:A6 Aralığında seçecektir. Uygulama üzerinden göstermek gerekirse yukarıdaki gibi seçim yaptıktan sonra Ad Yöneticisine girelim.

Gördüğünüz gibi soldaki sütunu referans alarak verileri isimlendirdi. Daha sonrasında herhangi bir işlem uygulamak için ortalama sütununa gidebiliriz. Orada hangi ismi çağırmak istiyorsak =ORTALAMA(Burak) yaptığımızda Burak isimli öğrencinin ortalamasını verecektir.

Evet yazının sonuna geldik. Bu yazımda sizlere isimlendirmenin nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştım. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle esen kalın.

 

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir