0

SAP Eğitimleri – BW Modülü II

Merhaba arkadaşlar, BW modülünün ikinci yazısında Kaynak Sistem Bağlantıları ile devam ediyoruz. Keyifli okumalar.

Kaynak Sistemler,

SAP BW lider bir iş zekası çözümü olarak farklı kaynaklardan veri toplama yeteneğine sahiptir. SAP BW sistemi, SAP’in yanı sıra SAP olmayan birçok sistemi destekler. Aşağıdaki görsel SAP veri ambarının desteklediği veri toplama arayüzlerini göstermektedir.

İş zekası Hizmeti API: Bu arayüzü kullanarak çeşitli SAP sistemlerinin ( SAP,ERP, SAP CRM, vb.) ana ve işlem verileri elde edilebilir.Buna ek olarak SAP BW sistemi başka bir BW sisteminden veri tedarik edebilir.

DB Bağlantısı: Bu arayüz sayesinde SAP BW sistemi HANA, Oracle, SQL Server, DB2 gibi yaygın birçok veri tabanını destekler.

UD Bağlantısı: SQL gibi hem ilişkisel veri tabanlarından hem de Hyperion gibi çok boyutlu veri mimarisine sahip sistemlerden BW’e veri aktarılmasını destekler. 

Web Servisi: İnternet üzerinde farklı sistemler arasında veri alışverişinde bulunmanın en popüler yollarından biri XML formatıdır. SAP BW herhangi bir web hizmetinde oluşturulan XML dosyasını okuyarak PSA’da depolayabilir. BW sistemşne XML formatındaki veriler web servisleriyle aktarılır.

BAPI: SAP BW başka bir SAP sisteminden veya sertifikalı ETL araçlarından BAPI aracılığıyla veri toplayabilir.

Dosya Arayüzü: Bu arayüz CSV ve ASCII türündeki dosyalardan BW sistemine veri aktarılmasını destekler. CSV dosyaları kolayca Microsoft Excel kullanılarak oluşturulabilir.

Dosya Kaynak Sistemi Oluşturma;

Dosya kaynak sistemi RSA1 ekranında oluşturulur. RSA1, veri ambarının ana yöntem merkezidir. Kaynak sistem oluşturma veri çekme, hazır içerik hazırlama ve benzeri işlemler SAP veri ambarının en önemli ekranı RSA1- Veri ambarlama workbench’inden yapılır. Bu ekrana gitmek için Aşağıdaki görselde gösterilen alana RSA1 İşlem kodu girilir ve ENTER tuşuna basılır.

Dosya kaynak sistemi oluşturmak için RSA1 ekranında Kaynak sistemler/Dosya’ya sağ tıklanarak oluşturma seçilir.

Mantıksal sistem adı FILE seçilir. Kaynak sistem adı olarak istenilen isim verilir.

Dosya kaynak sistemi başarıyla tamamlandıktan sonra RSA1 ekranında Kaynak Sistemler/Dosya altında oluşturulan kaynak sistemi görünür.

Bu yazımda sizlere Kaynak sistemler ve Dosya kaynak sistemi oluşturmaktan bahsettim. Bir sonraki yazıda Veri tabanı kaynak sistemi oluşturmadan devam edeceğim. Sağlıcakla kalın.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir