0

Algoritma Mantığı – 2

Merhabalar,

Bir önceki yazımda algoritma mantığına, hayatımızdaki yerine değinmiştim. Bu yazımda ise algoritmaların genel olarak gösterim şekillerinden bahsedeceğim.Bu gösterimleri bir soru üzerinden ele alalım.

Örneğimiz klavyeden girilen iki sayının toplamını bulan bir algoritma yazmak olsun.

 

 

 

Günlük yaşamımızda plan yaparken fark etmeden yaptığımız gibi bilgisayarda da problemi çözmek için dikkat etmemiz gereken bazı adımlar var. Örneğin çözümüne geçmeden önce o adımları özetlemek istiyorum.

 1. Öncelikle problemi iyice analiz ederek anlamaya çalışılır
 2. Çözüm yolları belirlendikten sonra en iyi yol belirlenir
 3. Programın algoritması çizilir
 4. Algoritma kullanılan program dili ile kodlanır
 5. Kodlama işlemi bittikten sonra programa hatalar kontrol ettirilir
 6. Bulunan hatalar düzeltilir
 7. Son olarak giriş- çıkış değerleri ile doğrulama yapılır

Programla yazma mantığının da gördüğünüz gibi günlük hayatta ele aldığımız sorunların, planların yapılış aşamalarından çok bir farkı bulunmamaktadır. Şimdi asıl konumuza gelecek olursak algoritmalar genel olarak 3 şekilde ifade edilir. Bunlar metinsel, sözde kod ve son olarak akış diyagramıyla çizilmesidir. Örneğimizi bu 3 şekilde analiz edip cevaplayalım.

Metin Olarak Yazmak:

Bir önceki yazımızda da metinsel algoritmanın örneklerini görebilirsiniz. Bu gösterimde problemin çözüm aşamalarını açık cümlelerle düz metin olarak ifade ediyoruz. Örneğimizde bizden 2 sayının toplamı isteniyor ve sonuç olarak yeni bir sayı elde ediliyor. Metinsel çözümünü tabloda görüldüğü gibi olacaktır.

 1. Başla
 2. Birinci sayıyı giriniz
 3. İkinci sayıyı giriniz
 4. Girilen sayıları toplayarak sonucu bulunuz
 5. Sonucu yazınız
 6. Dur

Sözde Kodlarla Yazmak:

Problemin çözüm adımları anlaşılır dildeki komutlar ile metin olarak ifade ediyoruz. Kodlama yöntemi ile ele alırsak iki farklı sayının her birini A ve B harfi ile temsil edelim. A ve B sayısını topladığımızda ortaya çıkan yeni sayıda C harfi ile gösterim. Son olarak da yeni sayının yazılması ile işlemi durduralım.

 1. Başla
 2. A,B
 3. A gir
 4. B gir
 5. C=A+B
 6. C yaz
 7. Dur

 

Akış Diyagramı:

Problemin çözüm adımlarının özel geometrik şekiller ile gösterilmiş halidir. Bu gösterimde sözde kodda kurulan algoritma yapısı ile benzerlikler gösteriyor. Tek fark işin içine şekillerin girmesi. Burada kullanılacak her bir şekil bir amaca hitap etmektedir. Şekillerin anlamlarına sonraki yazılarımızda değineceğim. Şimdiki amacım akış diyagramı yapısının nasıl olduğunu gösterebilmek.

Yazdıklarımın faydalı olması dileği ile bugünlük bu kadar 🙂 Fikir ve görüşlerinizi iletebilirsiniz, bilgiyle kalın…

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir