1

Algoritma Mantığı

Merhabalar,

Bugün sizlere kod yazabilmenin yapı taşını olan algoritma konusuna değinmek istiyorum. Yapı taşı deme nedenim hazırlanan bir algoritmanın programlama diline aktarımı işin en basit kısmı olmasından kaynaklı. Tek yapmanız gereken kullanmak istediğiniz programın belli başlı kurallarına yani diline göre aktarmak olacak.

Bu yazımda algoritma tanımı ve ne olduğu üzerinde duracağım.Algoritma denilince akla bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve internet gelse de bunlar sadece teknoloji dünyasına ait şeyler değiller. Algoritmayı;  bir sorunu çözmek, belirli bir amaca ulaşmak , bir görevi tamamlamak için gerekli olan mantıksal adımlar olarak tanımlayabiliriz. Aslında hayatımızın her anında bir algoritma kullanıyoruz. Evden okula giderken, oturduğun sandalyeden kalkıp koltuğa geçerken, ekmeğe reçel sürerken vs. diyebiliriz.

 

1.Sabah kalk 1.Sabah kalk
2.Banyoya git 2.Banyoya git
3.Kahvaltını yap 3.Kahvaltı hazır mı bak
4.Eşyalarını al ·       Değilse kahvaltıyı hazırla
5.Evden çık 4.Kahvaltı yap
6.Okula git 5.Eşyalarını al
  6.Evden çık
  7. Otobüs durağına git
  8.Otobüs gelmiş mi?
  ·       Gelmemişse beklemeye devam et
  ·       Gelmemişse yürüyerek git
  ·       Gelmişse otobüse bin
  9.Okula git

 

Yukarıdaki örnekte her gün okula giderken fark etmeden uyguladığımız adımları metinsel algoritma olarak göstermek istedim. İlk başta kaba taslak ayrıntıları olmayan bir algoritma görüyorsunuz. Ancak plan yaparken işimizi şansa bırakmamamız gerekir ve hedefe ulaşırken tüm olasılıkları düşünmeliyiz. Yukarıda yazdığım örnek daha fazla geliştirilebilir ve daha fazla adım eklenebilir. Ben sadece algoritmaları nasıl her gün kullandığımızı ve ne şekilde modellendiğine kısaca değinmek istedim.

 

Algoritmanın programlamadaki önemi belli; kod yazmak için algoritma bilmek şart. Peki biz endüstriciler için ne anlam ifade ediyor?

Endüstri mühendisi sistemin işleyişindeki her adımı bilmeli. Bütünden parçalara inebilmeli ki karşılaştığı sorunun asıl nedenine ulaşırken, çözüm üretirken A-B-C şıklarını görebilmeli. Yani olayı her açıdan inceleyebilme yetisine sahip olmalı. Üniversitede aldığımız programlama dersleri dışında sistem analizi, yönetim bilgi sistemi, iş etüdü, metod etüdü, benzetim gibi birçok ders algoritmalar ve akış şemalarının da yardımı ile bu şekilde analitik düşünmemize katkı sağlıyor. İyi bir endüstri mühendisi olmak istiyorsak algoritma mantığını bilmeli, işini şansa bırakmamalı. Çünkü bizler birer sorun çözücüleriz.

Yazdıklarımın algoritma mantığı hakkında az çok fikir edinmenize neden olabilmesini umuyorum, bilgiyle kalın…


Like it? Share with your friends!

1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir