0

SAP Eğitimleri – FI Modülü V

Merhabalar;

SAP FI modülünün 5.yazısı ile sizinleyim. Defteri kebir muhasebesi ile devam ediyoruz. Keyifli okumalar.

SAP sisteminde farklı raporlama ihtiyaçlarına göre birden fazla defter belirlemek mümkündür. Kayıtlar bu defterler bazında farklılaştırılabilir. Yapılan bu kayıtlar üzerinden raporlama yöntemine göre farklı mali tablolara ulaşılabilir. Sistem standardında gelen  (OL Defteri) VUK ( Vergi Usul Kanunu) esasına göre takip edilen kayıtların yapılması ve raporlanmasında kullanılmaktadır. Paralel defter olarak tanımlanacak bir ikinci defter UFRS gibi ( Uluslararası Finansal Raporlama Standartları ) esasına göre kayıt ve raporlama için tanımlanır.

Defteri kebir muhasebesi için defterler tanımlama:

Defter tanımlamak için aşağıdaki menü yolu izlenir.

İşlem Kodu: SPRO

Menü Yolu: Mali Muhasebe(yeni) > Mali muhasebe temel ayarları(yeni) > Kitap > Alanlar > Defter > Defteri Kebir Muhasebesi İçin Defterleri Tanımla

Yeni defterler tanımlamak işi, mevcut ana defterden kopyalanarak oluşturulabildiği gibi, araç çubuğunda bulunan ‘Yeni Girişler’ butonuna tıklanarak da tanımlanabilir.

Ana defter para birimlerini tanımlama:

Sistemde yapılan kayıtlar belge para birimi dışında, ulusal para birimi ve defter para biriminde belirlenebilecek 2 farklı para birimi ile takip edilebilir. Her şirket için bir lokal ve en fazla iki tane olacak şekilde paralel para birimler tanımlanır.

Ana defter para birimi tanımlamak için aşağıdaki işlem kodu veya menü yolu izlenir.

İşlem Kodu: OB22        

Menü Yolu: Mali Muhasebe(yeni) > Mali muhasebe temel ayarları(yeni) > Kitap > Alanlar > Defter > Ana defter para birimini tanımla

 Defter grubu tanımlama: SAP sisteminde kayıtların tutulduğu sadece bir ana defter (OL) bulunmaktadır. Yasal olarak zorunlu olan ve yıl sonlarında basılan defterdir. Bunun dışında raporlama için istenildiği kadar defter grubu tanımlanabilir.

Defter grubu tanımlamak için aşağıdaki menü yolu izlenir.

İşlem Kodu: SPRO

Menü Yolu: Mali Muhasebe(yeni) > Mali muhasebe temel ayarları(yeni) > Kitap > Alanlar > Defter > Defter grubunu tanımlama

Yeni defter mevcut bir defterden kopyalanarak tanımlandığı gibi, araç çubuğunda bulunan ‘Yeni Girişler’ butonuna tıklanarak defter kodu ve tanımı girilerek kaydedilir.

Hesap Planı: Mali muhasebe modülünde organizasyon birim olarak şirket kodundan sonra gelen en önemli yapı hesap planıdır. Hesap planı en fazla 4 karakterli bir kod ile tanımı ve açılacak hesapların uzunluğu belirlenerek oluşturulur.

Hesap Planı oluşturma: Hesap planı tanımları yapmak için aşağıdaki işlem kodu veya menü yolu izlenir.

İşlem Kodu: OB13

Menü Yolu: Mali Muhasebe(yeni) > Defteri kebir muhasebesi (yeni) > Ana Veriler > Ana Hesaplar  > Ön çalışmalar > Hesap planlama Listesini düzenle

Şirket koduna hesap planı tayini: Tanımlanan hesap planı şirket koduna tayin için aşağıdaki işlem kodu ve menü yolu izlenir.

 İşlem Kodu: OB62

Menü Yolu: Mali Muhasebe(yeni) > Defteri kebir muhasebesi (yeni) > Ana Veriler > Ana Hesaplar  > Ön çalışmalar > Şirket kodunun hesap planına tayini

Tanımlanan hesap planı şirket kodunda Hesap pln. Alanına tayin edilerek işlem kaydedilir.

Bu yazımda sizlerle Defteri kebir muhasebesine giriş yaptık. Diğer yazımda hesap gruplarından devam ederek defteri kebir muhasebesini bitireceğiz.

Sağlıcakla kalın…


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir