0

SAP Eğitimleri – FI Modülü IV

Merhabalar;

SAP FI modülünün 4.yazısı ile sizinleyim. En son Alan durumu gurubunda kalmıştık buradan devam ediyoruz. Keyifli okumalar.

SAP sisteminde bilgi girişi yapılan tüm ekranlar standart değildir, bilginin niteliğine göre ekranların düzenlenmesi söz konusudur. Alan durum grubu muhasebe belgesi girişinde, hesap kaleminde hangi alanın zorunlu, hangi alanın seçimlik ya da gizli olduğunu belirlemektedir.

Sistemde hesap tanımlama esnasında hesap ana verisinde belirlenen alanlar, hesabın ana veriler ekranının nasıl bir düzende olacağını, yani sistemde olan alanların hangilerinin zorunlu giriş alanı, hangilerinin isteğe bağlı, hangi alanlarının gizleneceğini belirleyecektir.

Bir hesabın ana verilerinin bakımı ve görüntülenmesi alan durumu aracılığı ile denetlenmektedir.

Alan Durumu Grubu tanımlama;

Alan durum gurubu için öncelikle varyant tanımlanır. Alan durum grubu varyantı tanımlamak için aşağıdaki işlem kodu veya menü yolu izlenir

İşlem Kodu: OBC7

Menü Yolu: Mali Muhasebe(yeni) > Mali muhasebe temel ayarları(yeni) > Kitap > Alanlar > Alan durumu varyantlarını tanımlama

Alan durum varyantı, sitemde mevcut bir alan durum varyantından kopyalanması önerilmemektedir. Tanımlanan varyanta standartta mevcut olan aşağıdaki gruplar kullanılabilir veya yeni gruplar kopyalanarak çoğaltılabilir.

İstenilen alan durum çubuğu çift tıklanarak aşağıda ekranda görülen alanlara ulaşılır.

Değiştirmek istenilen alan üzerine çift tıklanır ve aşağıdaki ekran bilgilerine ulaşılır

Bu ekranda hesaplara kayıt atılırken, ekranlardaki alanların durumu belirlenir.

Gizli: Alan gizlenir.

Zorunlu giriş: Alanın zorunlu giriş olacağını belirler.

İst.bğl.grş: Alanın isteğe bağlı olacağını belirler.

Şirket kodunun Alan Durum varyantına Tayini: Tanımlanan alan durum grubu varyantı şirket koduna tayin etmek için aşağıdaki işlem kodu veya menü yolu izlenir.

İşlem Kodu: OBC5

Menü Yolu: Mali Muhasebe(yeni) > Mali muhasebe temel ayarları(yeni) > Kitap > Alanlar > Şirket koduna alan durumu varyantına tayin

Bu yazımda alan grubu tayininden bahsettim sizlere. Defteri Kebir muhasebesi uzun olduğu için bölünmesini istemiyorum ve diğer yazımda defteri kebir muhasebesine başlayacağım.

Sağlıcakla kalın…


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir