0

C# LINQ To SQL Eğitimleri 15- Satışı Tamamla -1

Herkese merhabalar;

LINQ To SQL eğitimlerinde hedefimiz veritabanı entegreli bir programı bitirmekti. Bu eğitimleri tamamladıktan sonra küçük bir program yapabilir halde olacaksınız. Bu yazımda veritabanındaki satış yapma tablolarını inceleyeceğiz. Bir sonraki yazımda ise bu incelemeyi C# ortamına aktaracağız. Faydalı olması dileğiyle, keyifli okumalar.

Veritabanı İncelemesi 

Öncelikle veritabanı diyagramına bir göz atalım.

Yukarıda da görüldüğü gibi aynı renkli kolonlar birbirleriyle ilişkilidir. Yani FK (Foreign Key) ve PK (Primary Key) mantığıyla.  Bizim satış yapabilmemiz için öncelikle Müşteriye(Customer) sonrasında, müşterinin oluşturacağı Sipariş(Order) Id ‘sine sonrasında ise Sipariş Elemanlarına(Order Item) ihtiyacımız var. Şimdi bu tablolara detaylı bir şekilde bakalım.

 

Order Tablosuna baktığımızda Identity sadece OrderId ‘de var. Ve Identity sadece tabloya yeni bir eleman eklendiğinde devreye giriyor. Bunun için Öncelikle Order tablosunu dolduracağız ki OrderItem tablosuna OrderId ‘yi gönderebilelim. Ayrıca Total Amount kolonunun Null özelliği mevcuttur. OrderItem tablosunda verileri girdikten sonra Toplam tutarı güncelleyebiliriz.

OrderItem tablosuna bakacak olursak  burada da  Identiy özelliğine sahip sadece Id mevcuttur ve diğer bütün kolonları doldurmamız gerekecektir. Çünkü hepsi Not Null yani sıfır olamaz özelliğine sahiptir.

Şimdi de diğer yazıya geçerek C# ortamında bunları uygulayarak işlemi tamamlayalım.

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir