0

LINQ To SQL Join Sorgusu

Herkese merhabalar;

Bu yazımda sizlere SQL ortamında birden fazla tabloların birleştirilmesini sağlayan join ifadesinin LINQ ortamında nasıl yapıldığını anlatacağım. Faydalı olması dileğiyle, keyifli okumalar.

Join Nedir?

MSSQL ortamında inner join ifadesi ile tanınmakta ancak LINQ To SQL ‘de join ifadesiyle kullanacağız. Birden fazla ilişkili tabloların birbirlerine bağlı bir şekilde gösterilmesini ifade eder. MSSQL ortamında kullanımı şu şekildedir.

 LINQ ortamında da aslında benzerdir. Yapmanız gereken tabloların Id’lerini eşitlemektir. Mesela OrderItem yani Sipariş ürünlerine bakalım ve aynı tabloda ürünün hangi tedarikçiden geldiğine kadar hepsini yazdıralım. Öncelikle verilerin nereden yani hangi tablodan geldiklerine bakalım.

1.OrderItem Tablosundan 

2.Order Tablosundan 

3.Product Tablosundan

4.Supplier Tablosundan

5.OrderItem Tablosundan

6.OrderItem Tablosundan

Kodlarımızı inceleyelim;

Yukarıdaki tablolarda birleştirdiğimiz tablolar aşağıdaki gibidir. Biz aslında bu işlemlerle bir nevi View oluşturduk. Bu işlemlerin aynısını view oluşturmak içinde kullanabilirsiniz. Kırmızı kareli alanlar, tabloda gösterdiklerimiz kolonlar. İşaretli alanlar da ilişki kurmak için eşitlediğimiz Id’ler. Bu arada OrderItem’in aşağıdaki çıktıda neden gözükmediğini sorarsanız Visible özelliğini False yaptığınız takdirde o da kapanacaktır yani gizlenecektir.

Şimdi programımızı çalıştıralım ve sonuçlarımıza bakalım.

Join işlemleri de bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle, esen kalın…

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir