0

LINQ To SQL Veri Silme İşlemleri

Herkese merhabalar;

LINQ to SQL yazı dizimizde bugün sizlere veri silme işlemini, hem normal bir tablodan hem de DevExpress tabloları için nasıl yapacağımızı anlatmaya çalışacağım.

MS SQL ile Veri Silme 

Yukarıdaki gibi sorgu ile MSSQL ortamında silme işlemini yapabiliriz. LINQ To SQL de ise DeleteOnSubmit fonksiyonu ile işlerimizi halledeceğiz. Ancak bunun kullanımı nasıldır şimdi sizlere ondan bahsedeceğim.

Bir datagridview aracını formunuza koydunuz daha sonra datagridviewden herhangi bir ayarlama yapmadan silme işlemini yapacak olan buton veya herhangi bir nesnenin üzerine tıkladınız. Açtığınız kod penceresinde aşağıdaki işlemleri yapacaksınız.

Benim anlatmak istediğim asıl olay DevExpress’te bunu nasıl sağlayacağımız. Bir GridControl nesnesini form üzerine yerleştiriyoruz. Oluşturduktan sonra Run Designer butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza şöyle bir ekran geliyor.

Bu ekranda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle Columns ‘u seçtikten sonra yukarıdaki Add Column tuşuna basıyoruz ve kolonları ekliyoruz. Bu kolonları tablodaki kolon sayınıza göre veya görünmesini istediğiniz kolonlara göre ekliyoruz.  Daha sonrasında ise Column Properties ‘te dikkat etmemiz gereken 3 şey var bunlar; “Name”, “Caption”, “FieldName”. Name tasarım için gerekli, Caption kolonun başlığı FieldName ise veritabanındaki kolonun karşılığıdır. Veritabanındaki ismi ile kaydederseniz sizin açınızdan da kolay olur. Yukarıda gördüğünüz gibi kolonları ekledik. Ancak ben Id ‘nin gözükmesini istemiyorum. Visible özelliğine gelerek False yapıyorum ve onu gizliyorum denebilir. Sonrasında burayı kapatıyoruz.

Bir buton oluşturalım sonrasında butona çift tıklayarak kod bölümünü açıp artık kodlamaya başlayalım. Öncelikle form sayfası açıldığında bütün müşterilerin listelenmesini istiyoruz. Bu yüzden bağlantımızı bağlayarak ilk dersimizde olduğu gibi müşterileri listeliyoruz.

Şimdide sil butonumuzun kodlarını yazalım.

 

Bir de biraz görsellik katmak amacıyla 3 farklı textbox ekleyelim ve listeden seçtiğimiz her verinin isim soyisim ve telefon numaralarının gözükmesini sağlayalım. Bunun için gridcontrol üzerine çift tıklıyoruz.

Yukarıda bahsettiğim gridcustomer benim verdiğim isim. gridcontrol2 ekranında Mainview ‘in yanındakini gridcustomer olarak değiştirdim sizde onun üzerine tıklayarak özellikler bölümünden değiştirebilirsiniz. Çalıştıralım şimdi programımızı.

Sil butonuna tıklıyoruz.

Başarılı bir şekilde silme işlemimiz tamamlanıyor. Biraz daha eklemeler yapılabilir “MessageBox” gibi. Bunları kayıt ekleme yazımda anlatmıştım.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, esen kalın…

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir