0

Matlab Animasyon Oluşturma-Drawnow Fonksiyonu

Herkese merhabalar;

Yakın bir zaman önce sosyal medya üzerinden, Matlab ‘te çizdirdiğimiz grafikleri nasıl animasyon haline getirebileceğimizi çok yakında yapacağımı söylemiştim. İşte o yazı sonunda geldi ve şimdi Drawnow fonksiyonu ve animasyon oluşturma yazısı ile karşınızdayım. Umarım faydalı olur.

DrawNow Mantığı Nedir?

Bildiğiniz üzere videolar aslında saniyeler içerisinde birden fazla fotoğrafın birleşmesiyle yani karelerin birleşmesi ile oluşmaktadır. Bu video tarihinde bilinen bir gerçektir. Video düzenleme işlerinde bile o kareler incelenerek üzerinde oynamalar yapılmaktadır. Matlab ortamında Drawnow fonksiyonu ile animasyon haline getirebilmek de aynı mantık üzerinden işlemektedir. Birazdan yapacağımız uygulamada grafik üzerindeki x değerlerine karşılık gelen y değerlerini bize gösteren ve grafik üzerinde hareket eden küçük ve basit bir işlem yapacağız.  Kodlarımızı inceleyelim;

Öncelikle x ve y değerlerini oluşturuyoruz. x değerlerimiz -10 ile 10 arasında belirli bir artış miktarı ile değişen ki bu artış miktarını belirlemek için kaç sayı olacağını yani yukarıda gözüken 1000 sayısını giriyoruz. -10 ile 10 arasında 1000 tane sayı oluşturmamızı sağlıyor. Grafiğimizi çizdirdiğimiz de aşağıdaki figure penceresi karşımıza çıkmaktadır.

Şimdi ise x ‘e karşılık gelen y değerini bulmalı ve yazdırmalıyız. Tabi ki onun için dönüştürme uygulamamız gerekiyor. Bu dönüştürme için hgtransform fonksiyonunu kullanacağız. Bu fonksiyon bize figure penceresindeki verileri güncel tutmamızı ve eksen dönüşümleri için kolaylık sağlamakta. Kullanacağımız ‘Parent’ özelliği ise hgtransform fonksiyonun özelliklerinden biridir. Bu özellikler hakkında daha fazla detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Daha sonra y değerini String türüne çevirmek için num2str fonksiyonunu kullanıyoruz.

Gördüğünüz gibi başlangıçtaki x değerine karşılık gelen y değerini grafikte göstermektedir. Şimdi sırada grafiğimizi hareketlendirmeye geldi. Grafiğimizin uzunluğu kadar for döngüsünü döndürüyoruz ve drawnow fonksiyonu ile çizdiriyoruz.

Göründüğü gibi grafiğimizi çizdirdik. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle, esen kalın.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir