0

LINQ TO SQL- Veritabanı Bağlama İşlemi

Herkese merhabalar;

Bu yazımda C#veritabanı işlemlerinde karşınıza çoğu yerde çıkacak ve sizi bir sürü kod yazmaktan kurtaracak olan Language Integrated Query yani LINQ sorgulama yöntemini anlatacağım. Umarım faydalı olur, keyifli okumalar.

LINQ ve LINQ To SQL Nedir?

LINQ sorgusu, Language Inregrated Query (Dil ile bütünleşik sorgu) anlamına gelmektedir. .Net Framework 3 ile kütüphaneye eklenebilirken 3.5 sürümü ile .Net Framework içerisinde sunulmaya başlanmıştır. Nesne yönelimli programlama yöntemlerinin kullanılması ile birlikte, elde bulunan nesnelerden ihtiyaç duyulan nesnelerin sürekli süzülmesi gerekmektedir. Bu işlemler için kullanılan temel algoritma ise eldeki nesnelerin bir döngü ile tek tek ihtiyaç duyulan niteliklere sahip olup olmadığının kontrol edilmesidir. Ancak bazen elde edilen verilerin sıralanması gerekmektedir. Onlarca yüzlerce satır kaplayan klasik yöntemler yerine LINQ kullandığınızda bu işlemleri 2 3 satırlık kod haline getireceksiniz.

LINQ To SQL ve LINQ bazen birbirlerine karıştırılmaktadır. LINQ To SQL, öncelikle bağlanmamız gereken veritabanımızın şemasını içeren dbml uzantılı dosyalar oluşturuyoruz. Ayrıca şemayı kullanacak bir sınıfta bizim için hazırlamakta. Artık bu sınıf üzerinden yapacağımız sorgular için LINQ To SQL LINQ dilinde gelen sorguyu analiz edip SQL diline çevirmekte ve belirtilen veritabanına bu sorguları iletmekte. Ardından gelen sonucu yine sorguda belirtilen yapı ile karşılaştırıp karşılığında kullanımımıza hazır nesneler döndürmektedir. (Cihan Yakar-.Net Framework-2011)

Şimdi de sizlere bu bağlantının nasıl kolay olduğunu anlatmaya çalışacağım. Bu bağlantıyı form veya console uygulaması üzerinden yapabilirsiniz. Bu yazımda form üzerinden nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım. Öncelikle bir form uygulaması oluşturuyoruz. Formumuz açıldıktan sonra Çözüm Gezgini ‘ni açarak projemiz üzerine sağ tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan listeden Ekle ye gelerek Yeni Öge diyoruz ve karşımıza şöyle bir pencere açılacaktır.

LINQ To SQL Classes ‘ı seçerek bağlantımızın adını girip Ekle butonuna tıklıyoruz. Sonrasında Sunucu Gezgini ‘ni açıyoruz. Sunucu Gezgini gözükmeyenler Görünüm ‘den Sunucu Gezginini açabilir.

Sunucu Gezginin de ise yukarıda işaretlenmiş yere yani Bağlantı Ekle ‘ye tıklıyoruz. Karşımıza bir pencere gelmekte. Sunucu adını girmek için MSSQL programını çalıştırıyoruz. Server Name kısmını kopyalayıp oraya yapıştırıyoruz.

Sunucu okunduktan sonra Veritabanına bağlan bölümündeki Veritabanı adını seçin veya girin listesinde veritabanları gözükecektir. Kullanacağımız veritabanını seçiyoruz.

Sonrasında Sunucu Gezgini ‘nde yukarıda ki gibi bağlantımız gelecektir. Bağlantımızı açtığımızda buradan tablolarımızı, görünümleri, İşlevleri yani veri tabanından ne kullanmak istediğiniz seçiyorsunuz ve sağdaki yere taşıyorsunuz.

Veritabanınız yukarıda ki şekilde tanımlanmıştır. Daha sonrasında kaydet diyoruz ve dbml sayfasını kapatıyoruz. Form ekranına Gidelim ve formumuza bir Button bir de DataGridView ekleyelim. Kod sayfasını açalım.

Yukarıdaki kodları girdikten sonra şunu açıklamakta fayda var. MSSQL ‘de bu sorguyu yazabilmemiz için, SELECT * FROM Customer şeklinde yazacaktık.  Yukarıda yaptığımız işlem ise şu: Bir a değişkeni tanımladık ve bu değişkene dedik ki sen bağlantıdaki Customer tablosu olacaksın. Ve onu tanımladıktan sonra artık “a” değişkeni bizim Customer tablomuzdur. select new diyerek o tablodaki istediğimiz bilgileri yazıyoruz. Hangi sütunların gözükmesini istediğimizi yazdıktan sonra işlemimizi tamamlıyoruz. Programımızı çalıştıralım.

Gördüğünüz gibi istediğimiz veriler karşımıza geldi. Bir sonraki yazımda veri ekleme işlemini anlatacağım. Umarım faydalı olmuştur.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, esen kalın.

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir