0

Matlab Eğitimleri 8 -3 Boyutlu Grafik Çizimi

Herkese merhabalar;

Matlab yazılarımızda en son 2 boyutlu grafik çizdirme işleminde kalmıştık. Bu yazımızda ise 3 boyutlu grafiklere giriş yapacağız. Ayrıca çizdirdiğimiz grafiklere nasıl gölgelendirme verebiliriz ondan bahsedeceğim.

Plot3 Fonksiyonu 

Plot3 fonksiyonu 2 boyutlu grafik çizim komutu olan plot ile benzer özellikler göstermektedir aslında. En büyük özellikleri 2 fonksiyonunda eğri çizdirmesi. Farkları ise birinin 3 boyutlu eğri diğerinin ise 2 boyutlu eğri çizdirmesidir. 2 boyutlu grafiklerde 2 eksen varken 3 boyutlu grafiklerde haliyle 3 eksen olacaktır. Grafik çizimi yaparken ” ” eksenini çizdirmeyi de unutmayın.

Subplot Fonksiyonu

Subplot fonksiyonunun öncelikle bize yararından bahsedeyim. Birden fazla benzer ve/veya benzer olmayan grafikleri aynı figüre penceresinde gösterimini sağlamaktadır. Bunu yapabilmek için ise programa kaç tane grafik çizdireceğimizi ve onların nasıl bir düzen içinde olması gerektiğini yazdırmamız lazım. Bu düzeni ise matris şeklinde bir tanımlama yaparak sağlıyoruz. Aşağıdaki örnekte hem plot3 hemde subplot fonksiyonunun beraber kullanımını inceleyelim.

Meshgrid Fonksiyonu

3 boyutlu yüzey çizimi yapabilmek için x , y ve z değerlerinin aynı büyüklükte bir matris olmaları gerekmektir. Girilen herhangi iki matrisi birbirine eşitleyen yani aynı büyüklükte yapmamızı sağlayan fonksiyona meshgrid fonksiyonu diyoruz. Aşağıdaki basit bir örnekte ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Surf Fonksiyonu

3 boyutlu çizimlerde X ve Y değerlerinden Z değerine ürettikten sonra bu 3 noktanın yüzey grafiğini çizmemizi sağlar. Çizgi aralıkları doludur.

Mesh Fonksiyonu

Surf fonksiyonunda olduğu gibi X ve Y değerlerinden Z değerini ürettikten sonra bu 3 noktanın yüzey grafiğini çizmemizi sağlar. Tek farkı çizgi aralıkları boştur.

Flat, Faceted, Interp

Bu 3 fonksiyon sayesinde oluşturduğumuz 3 boyutlu yüzey grafiklerine farklı gölgelendirme ve şekillendirme işlemleri yaparız. Farklarını anlamak için denemeleri artık size kalmış. Aşağıdaki örnekte 3’ününde görselini görebilirsiniz.

3 boyutlu grafiklerin temel çizimi bu şekildedir. Gerekli fonksiyonlara uydurduğunuz takdirde istediğiniz sonucu alabilirsiniz. Eğer elinizde fonksiyonlar yoksa ve veriler varsa matris düzenlemelerini kullanarak atamalar yapabilirsiniz. Eğer onu da yapmayıp sadece bir grafik oluşturacaksanız. Aradığınız sonuçlar için optimum denklemi kurmanız gerekecektir. Her türlü görüş ve önerileriniz için ademirkaya@industryolog.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle esen kalın.

Videolu anlatım için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir