0

Matlab Eğitimleri 7 – Grafik Çizimleri

Herkese merhabalar, Matlab yazılarımızda programlama adına bir çok sorular çözdük ve programlama adına birçok fonksiyonlar öğrendik. Şimdi geldiğimiz konu ise öğrendiğimiz programları kendi amaçlarımız doğrultusunda kullanmaya, Matlab ‘in en zevkli kısmına yani grafik çizdirmek. Bu yazımda temel bir grafik çiziminden bahsedeceğim.

Grafik Çizimi Nasıl Olur ? 

Matlab ‘in diğer programlama dillerinden en önemli ve en işimize yarar yanlarından biri kolay bir şekilde bir eğri, düzlem veya veri gruplarının grafik çizimlerini yapmasıdır. Nasıl ki matematiksel anlamda bir grafik çiziyorsak 2 boyutlu eksende düşündüğümüzde x ‘e karşılık y değerleri bularak bunları grafik haline getiriyorsak aynı mantığı programlamasında da kullanacağız. Matlab ‘in grafik çiziminde programcıdan istediği bazı şeyler vardır. Bunlardan biride yukarıda bahsettiğim x değerlerinin y değerlerine çözüm olmasıdır. Zaten normal bir grafik çizdiğimizde o grafik aslında 0 noktalar topluluğu halini almaktadır.

Mesela şöyle bir örnek düşünebiliriz. y=3x+1 denkleminin grafiğini normal bir şekilde çizdirmek isteyelim. Bu denklemin grafiğini çizdirmek için bazı değerler veririz ve y değerimi buluruz. Bu verdiğimiz değerler aslında bir tam sayı olarak gözükmekte. Yani bir grafiği çizerken ona 1.5323 gibi bir değer vermeyiz. Ancak şunu biliriz ki grafiği çizdikten sonra 1.5323 x değerine karşılık y ‘nin alacağı değer o çizgi üzerindedir.

Plot Fonksiyonu ve Kullanımı

“plot” fonksiyonu Matlab ortamında çizdirilecek en temel grafik fonksiyonudur. Bu fonksiyon sayesinde atanan verilere uygun bir veri çizdirebiliriz.  Plot fonksiyonunun kullanımı hakkında Command Window penceresine “help plot” yazacak olursak karşımıza plot fonksiyonun nasıl kullanıldığını görmüş olacağız. Gelin şimdi bunları beraber inceleyelim.

Aşağıdaki harfler ile gösterilen ve karşılarında renkler ve özellikler yazan kısım grafiklere estetiklik katmak amacıyla renklendirme ve şekil vermek için kullanacağımız ifadelerdir. Şimdi de bir grafik çizdirelim.

Ortaya çıkan grafiğimiz şu şekilde olacaktır.

Hold On Fonksiyonu

Çizdirdiğimiz bir grafikte sadece bir fonksiyon olmayabilir. Aynı grafik penceresi başlığı altında birden fazla çizim yaptırabiliriz. Bunun için de ilk grafiğimizden sonra “hold on” yazarak istediğimiz kadar grafik ekleyebiliriz. Ekleyeceğimiz grafikler bittiğinde ise “hold off” diyerek grafik eklemeyi bırakabiliriz.

Grid Fonksiyonu

Grafik ekranında verilerin yoğunluğuna bağlı olarak ızgaralar gözükecektir. Grid fonksiyonunu kullanmak için “grid on” yazmamız yeterlidir. Aşağıdaki vereceğimiz örnekte daha anlaşılır olacaktır.

 

2 Boyutlu grafik, eğri çizimlerinin en basit hali bu kadardı. Bir sonraki yazımda 3 boyutlu eğri ve yüzey grafiklerine giriş yapacağız. Her türlü görüş ve önerileriniz için ademirkaya@industryolog.com adresine mail atabilir veya yorum yapabilirsiniz. Videolu anlatım için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir