0

Dizileri Sıralama Matlab Eğitimleri-5

Herkese merhabalar, Matlab Eğitim yazı ve videolarımızda 5. dersimiz dizi sıralamadır. Belirlenen bir diziyi nasıl sıralarız. Sıralamak için nasıl bir algoritma uygulamalıyız anlatmaya çalışacağım.

Sort Fonksiyonu Nedir ?

Sort fonksiyonu, bir vektörün elemanlarını küçükten büyüğe doğru sıralar. Ancak bir matrise uygulayacak olursak sort fonksiyonu matrisin sütunlarını küçükten büyüğe doğru sıralar. Bir örnek verecek olursak.

Yukarıda da gördüğünüz gibi tek bir fonksiyon sayesinde küçükten büyüğe doğru sıralayabiliriz. Peki asıl konu bu işlemi fonksiyonla değil de programlama ile yapmak isteseydik ne yapacaktık. Bu seferde büyükten küçüğe doğru sıralayalım ve bunu bir fonksiyon haline getirelim.

Kodlarımızı inceleyelim. Öncelikle bir fonksiyon oluşturuyoruz. Terssort ismini verdim. Eleman sayısını belirlemek için öncelikle girdiğimiz x değerlerinin boyutunu ölçüyoruz. İç içe döngü kurmamız gerekiyor. Bunun için i değerlerini en baştan başlatıyoruz. Çünkü her bir elemanı birbiriyle karşılaştıracağız. Karşılaştırma sonunda ise önce onu geçici bir değişkene atayıp büyük olanı ön taraflara çekiceğiz.  Bu işlemi biraz daha açalım ve aşağıdaki görselden takip edelim.

Dizideki sayılarımız yukarıda verildiği gibi 1, 4, 8 sayıları olsun. Fazla yer olmasın diye sondan başlayalım. j ‘inci elemanımız 8 (j-1) ‘inci elemanımız 4. Döngüde bize şunu anlatmak istiyor. Eğer j > j-1 den yani 8>4 ise (j-1) ‘i geçici değişkene ata. Sonra j deki elemanı da (j-1) ‘e gönder. Son olarak da geçici değişkene koyduğumuz elemanı j. sıraya gönder ve döngüye devam et. Şimdi fonksiyonumuzu aynı isimde kaydediyoruz. Bulunduğu dizinleri kontrol ederek fonksiyonumuzu çağıralım.

Gördüğünüz gibi fonksiyonumuzu başarıyla çalıştırdık. Videolu anlatımı için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Her türlü görüş ve önerileriniz için ademirkaya@industryolog.com adresine mail atabilir veya yorum yapabilirsiniz. Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle esen kalın.

 

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir