0

Matlab Eğitimleri 4- Artış Düzenleme

Herkese merhaba arkadaşlar Matlab Eğitimlerimiz, tüm hızıyla devam etmekte. Bu yazımda Matlab’te sıklıkla kullanacağımız basit ve etkili bir yöntemi yani artış miktarlarını düzenlemeyi anlatacağım.

Matlab ‘in matrisler üzerine kurulu olduğunu ve her bir değişkenin matrise atandığını defalarca söylemiştik. Artış değerlerinde girdiğiniz dizi bir matrise atanır ve kullanacağınız fonksiyonlar üzerinde işleme tabi tutacaktır. Genel olarak grafiklerde daha fazla işimize yarayacaktır. Mesela aşağıdaki görselde sinüs grafiğini inceleyelim.

Bu grafik üniversite sıralarına gelene kadar hemen hemen her yerde karşımıza çıkmıştır mutlaka. Grafikte x’in değerlerine karşılık y en fazla 1 en az ise -1 değerini almaktadır. Bu grafiği bu hale döndüren ise sinüs fonksiyonun aldığı yaklaşık değerlerdir. Aldığı her bir x değerine karşılık bu grafiği size sunacaktır. İleri ki yazılarda da anlatacağım gibi sadece bir noktanın grafiğini figüre penceresine koyabilirsiniz. Ancak bu grafiğin genel bir görünüşünü sunmak için bu artış miktarlarını görebilirsiniz.

Bir başka fonksiyonu daha inceleyelim. Fonksiyonumuz 3*x+1 olsun. Bu fonksiyonun x’e 1 verdiğiniz değerde size 4 sonucunu verecektir. Bu fonksiyonun sadece x=1 ‘e göre grafiğini çizdirmek isterseniz sadece bir nokta olarak görürsünüz. Ancak genel bir gösterim arıyorsanız artış miktarlarını işin içine katarak alacağı genel sonuçları görebilirsiniz.

Artış miktarları ile ilgili olarak bir sorumuz var.  Aşağıdaki fonksiyonun [0,10] arasında ki alacağı değerleri bularak bu fonksiyonun grafiğini çiziniz.

Yukarıdaki kodları yazıp çalıştırdıktan sonra Workspace ‘deki değişkenlerimize bakalım.

‘n’ değişkeninin aldığı değerler

‘n’ değerine karşılık y fonksiyonunun aldığı değerler

 Artış miktarını kullanarak buna benzer kolay matrisler oluşturabilirsiniz. Artış miktarları sinyal konularında ise size daha fazla yardımcı olacaktır. Bu yazımızı burada noktalıyoruz. Videolu anlatım için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle esen kalın.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir