0

Matlab Eğitimleri-Matlab Eğitimlerine Giriş

Herkese merhabalar,

Matlab Eğitimleri Youtube kanalında başladı.Matlab Eğitimleri başlığı altında sizlere ben eşlik edeceğim. Bu yazımda sizlere Matlab ve Matlab Eğitimleri hakkında genel bir bilgi vereceğim ve ilk soru çözümüne başlayacağız.

Matlab Mathworks şirketine bağlı olan bir yazılımdır. Bünyesinde 5000 ‘e yakın fonksiyon barındırmaktadır. Kendine has bir programlama dili vardır. Ancak diğer programlama dillerini bildiğiniz takdirde zorlanacağınızı sanmıyorum. Genel olarak Matlab ‘te Mühendislik, Matematik, Fen, Simulasyon, GUI vs. birçok işlemlerinizi yapabilirsiniz. Matlab girdiğiniz değerleri matrisler halinde tutmaktadır. Örnek verecek olursak bir a değişkeni olsun. Bu değişkene herhangi bir sayı girdiğiniz zaman kendi içerisinde 1×1 ‘lik bir matris halinde tutmaktadır. Matris halinde tutması dizi atamaları veya herhangi bir dizi oluşturma işlemlerinde çok fayda sağlayacaktır.

Matlab’in arayüzünden bahsedecek olursak, yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi giriş kısmında karşımıza Command Window ve Workspace çıkmaktadır. Görselde 1 olarak gösterilen yer Workspace, 2 ile gösterilen yer Command Windowdur. 3 ile gösterdiğimiz yer dışarıdan veri almak için kullandığımız yerdir mesela Excell ‘den verileri çekip orada düzenlemeler yapabiliriz. 4 ile gösterdiğimiz yer ise yeni bir Script oluşturmak için kullanıyoruz. Script sayesinde program bölümüzü oradan yazıyoruz ve bizi Editör penceresine aktaracaktır.

Programlamada ya da Command Window’da girdiğimiz veriler, alacağımız sonuçların hepsi Workspace ‘de kaydedilmektedir. Yaptığımız herhangi bir adımın sonuçlarını oradan takip edebiliriz. Editor ortamında yazdığımız herhangi bir programın adımlarını ise Command Window’da takip etmemiz mümkün. Command Window ise her bir satıra bir tek program yazılacağı gibi aralarına virgül koyarak birden fazla komut, aynı satır üzerine de yazılabilir. Command Window ‘da yazdığımız herhangi bir kod için “enter” tuşuna basarak uygulayabiliriz. Uygulayacağımız kodların sonuna ” ; (noktalı virgül)” koyarsak uygulanan işlemler gözükmez.

Genel olarak Matlab’in çalışma prensibi genel olarak böyledir. En basit haliyle anlatmaya çalıştım. Matlab’te biz neler yapacağız bu eğitim setinde bizleri neler bekliyor birazda ondan bahsedeyim. Matlab Eğitim setinde soru çözerek devam edeceğiz. Çok fazla çözeceğiz ve çözdüğümüz sorularda birçok fonksiyon kullanacağız. Bu fonksiyonlar ileri düzey Matlab için bir giriş niteliğinde olacaktır. Çünkü ileri ki zamanlarda yaptığınız herhangi bir modelin grafiklerini yazdırabilirsiniz ya da herhangi bir yapay sinir ağlarını kullanabilirsiniz.

Programlamayı iyi anlamak için elimden geldiğince sizlere yardım etmeye çalışacağım. Benim kendi bloğum olan alidemirkaya.net adresinden bütün soru çözümlerine ulaşabilirsiniz. Bu eğitim kapsamında en verimli ve en iyi çözümleri sizlere sunmaya çalışacağım. Hemen ilk sorumuza geçelim.

Bir satranç tahtasının sol karesinden başlamak üzere 1.karesinde 1 şeker 2. karesine 1.karenin 2 katı kadar, 3.karesine 2.karesine konulanın  2 katı kadar şeker konulmaktadır. Dışarıdan girilen herhangi bir karenin şeker sayısını ve o kareye kadar olan toplam şeker sayısını veren programı yazınız.

Sonuç Ekranımız yukarıdaki gibi olacaktır. Burada ve yazacağınız diğer programlarda en çok dikkat etmeniz gereken ve işinize bir çok yerde yarayacak olan Workspace bölümüdür. Program içerisinde tanımladığını bütün değişkenler oraya geçmiş bulunmaktadır. Herhangi birinin üstüne 2 kere tıklayacak olursak karşınıza şu ekran gelecektir.

Gördüğünüz gibi tanımladığınız i değeri 1×1 ‘lik bir matriste En son 6 değerini almış. Eğer gerçekten bir matris tanımlamış olsaydınız bu ortamda gösterilecekti.

Matlab Eğitimlerimiz hem Youtube kanalımızdan hemde resmi web sitemizden devam edecektir. Takipte kalınız. Her türlü görüş, öneri ve sorularınız için ademirkaya@industryolog.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir sonraki eğitim yazısında görüşmek dileğiyle, esen kalın.

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir