0

Matlab Eğitimleri 2 – Bölme ve Bölünebilme

Herkese merhabalar;

Matlab Eğitimlerimiz tüm hızıyla devam etmekte. Bu yazımda bölme ve bölünebilme nasıl yapılır bir matrise atama nasıl yapılır onu anlatacağım.

Önceki yazımda sizlere Matlab ‘in ne olduğunu ve Matlab’in arayüzünü tanıtmıştım. Matlab ‘in verilerini bir matris halinde tuttuğundan bahsetmiştim. Bugünkü sorumuzda ise bu avantajı kullanarak bir çözüm yapacağız ve for döngüsüyle if-else yapısını kullanacağız.

Sorumuz şu şekilde;

Dışarıdan girilen “n” tane pozitif tam sayının kaç tanesinin 3, 6, ve 7 ile bölündüğünü ve bölünebilen sayıların toplamının kaç olduğunu ekrana yazdıran programı yazdırınız.

3,6 ve 7 ile bölündüğünü bulmak için Okek ‘lerini aldığımızda 42 çıkmaktadır. Yani bir sayı 42 ‘nin katı ise bu sayımız 3, 6 ve 7 ile tam bölünebilmektedir. Kullanıcıya n tane sayı soracağımız için ve n tane sayıyı tek tek kontrol edeceğimiz için bir döngü oluşturmamız bizim için kısa ve mantıklı olacaktır. O yüzden bir A matrisi tanımlayalım. Bu matris n*1 boyutunda olsun. For döngüsünü i=1 ‘den n ‘e kadar yaptığımızda girilen her bir değeri A matrisinde tutabileceğiz.

Girilen değerleri matrise atadıktan sonraki işlemimiz ise değerlerimizi kontrol etmek olacaktır. Tekrar bir for döngüsü oluşturarak 1’den n ‘e kadar her bir değeri kontrol ettireceğiz. İf-else karar yapısıyla 42’ye bölünüp bölünmediğini bulacağız. Eğer bir sayı 42 ‘ye bölünüyorsa bunun kalanı yani modu 0 olacaktır. If-else karar yapımızda şu şekilde olacaktır. A matrisindeki t’inci değerin 42’ye göre modu 0’a eşit ise o sayıyı toplam değişkeni ile topla ve yeni toplam değişkenine yaz. Ayrıca kaç sayının 42 ile bölündüğünü bulmak içinde oluşturmuş olduğumuz k değişkenine 1 ekle. Eğer sayımız 42 ‘ye bölünmüyor ise diğer sayıya geçeceğiz ve onu kontrol edeceğiz.

Sayıları girdiğimizde yukarıdaki gibi sonuçları verecektir. Workspace ortamında A matrisini inceleyecek olursak;

Bu yazımda bölme ve bölünebilme işleminin nasıl olduğunu, Matlab ortamında Mod ‘un nasıl kullanıldığını anlattım. Her türlü görüş, öneri ve sorularınız için ademirkaya@industryolog.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, esen kalın.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir