0

MAKRO NEDİR?

Eminim ki hepimiz Excel kullanmışızdır. Verileri tek tek giriyoruz, raporlar hazırlıyoruz, bazen tek tek yazdırma işlemlerini yapıyoruz. Her gün yaptığımız sıkıcı ve rutin işleri tek bir tıkla yaptığımızda hız kazanıp belki ayın elemanı olacağız.

Makro programlama dersini veren hocamızın ilk derste gösterdiği gerçek maillerin hepsinde:“Teşekkürler hocam iyi ki bu dersi almışız, şöyle işime yaradı, şunu yaptım yıldız eleman seçildim” gibi ifadelerin yer alması makronun önemini gösteriyor.

  Excel’de bir işi çok sıklıkla yapıyorsak, bunu makro yoluyla oldukça kolaylaştırabiliriz. Yani makro Excel’de yapılan işleri otomatik hale getiriyor. Şimdi birkaç tanıma bakalım:

Makro: Excel’de vb programlama kodunda yazdığımız program içindeki bizim oluşturduğumuz programcıklardır.

Makro: Görevleri otomatikleştirmek ve işlevsellik formlar, raporlar ve denetimler eklemenize olanak sağlayan bir araçtır. Örneğin, bir komut düğmesi için form eklerseniz, bir makroya düğme tıklatıldığında olay ilişkilendirmek ve makroyu düğmenin tıklatıldığında her zaman gerçekleştirmesini istediğiniz komutları içerir.

Makro kaydetme düğmesine bastığınız andan, makro kaydını durdurduğunuz ana kadar yaptığınız her işlem Excel tarafından kaydedilir ve makroyu çalıştırdığınız zamanda kayıt esnasında yapılan tüm işler sırasıyla kendiliğinden çalışır.

    İş görüşmelerinin kaçınılmaz sorusu Excel seviyesine iyi derece diyebilmemiz için en azından aşağıdaki birkaç komutu bilmeliyiz:

Sumıf fonksiyonu: Bir aralıkta  yer alan ve belirttiğiniz ölçüte uyan değerlerin toplamını almak için kullanılır.

Sumıfs fonksiyonu: Bir aralıkta  birden çok ölçüte uyan değerlerin toplamını almak için kullanılır.

 Vlookup: Excel’de en çok kullanilan fonksiyonlardan birisi “düseyara” fonksiyonudur.

 Bu fonksiyon ile bir tablo dizisinde bulmak istedigimiz kolonu bulur ve o satirdaki istedigimiz kolonu yanina yazdirabiliriz.

PivotTable: Verilerinizi çözümlemek ve raporlamak için mükemmel bir yoldur. Verilerimizin ilişkisel olması, yani verilerin ortak değerler temelinde bir araya getirebileceğimiz ayrı tablolarda depolanması durumunda da, bunun gibi bir PivotTable’ı dakikalar içinde oluşturabiliriz.

if: Eğer işlevi Excel’in en popüler işlevlerinden biridir ve bir değerle beklediğimiz değer arasında mantıksal karşılaştırmalar yapmanıza olanak tanır.

Excel eğitimlerine sitemizden ulaşabilirsiniz. Bu yazımda yalnızca basit bir örnekle makroya girişten bahsedeceğim.

Makroyu iki şekilde oluşturabiliriz:

1.Makro Kaydetmek

2.Bir Modül İçinde Yönergeler Yazmak

Makro oluşturma

Exceli açtığımızda geliştirici sekmesi açık olmayacaktır. Bunu açmak için:

Dosya-Seçenekler-Şeridi özelleştir-Geliştirici sekmesi tıklanır:

 


Geliştirici- Makro kaydet kısmında makromuzun adı ve kısa yol tuşu atanır:

Daha sonra kaydı durduralım.

Excelde sayfa 2’ye geldiğimizde CTRL+SHİFT+M tıkladığımızda maaş bordrosu ekrana gelecektir. Bunu bir form denetimi ile de yapabiliriz:

Geliştirici-Ekle diyerek form denetimi oluşturalım. Oluşturduğumuz formu bir makroya atayalım.Form denetimine(Maaş hesapla) tıkladığımızda makromuzun oluştuğunu görürüz.

        

        Çok basit bir makro oluşturduk. Öğretici örneklerle tekrar görüşmek üzere.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir