0

 


Aslında bir çok yerde karşımıza çıkan ve daha önceden de Excell eğitimleri adı altında yayımladığım Pareto Diyagramı’nın Excell de nasıl oluşturacağını göstermiştim. Ayrıca sitemizde Pareto Diyagramının ne olduğu hakkında buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazımda ise Pareto diyagramının Matlab ortamında nasıl çizileceğini anlatmaya çalışacağım.

Excell, Minitab, Spss’ te pareto diyagramını oluşturabilirsiniz. Ancak Matlab’ te oluşturması gerçekten çok kolay.İleri ki yazılarımda anlatacağım Acces’ten ve Excell den veri aktarma yöntemiyle pareto diyagramını sadece bir komut ile çizebilirsiniz.

Öncelikle Excell’ de çizilen bir pareto örneğini ve sorusunu göstereyim.

Bizim bakmamız gereken hata türü toplamlarıdır. O toplamlar üzerinden grafiğimizi çıkartacağız. Öncelikle Matlab ortamında pareto çizmek için pareto(x) komutunu kullanırız. Bunun öncesinde tabi ki de x değerlerini girmemiz gerekmektedir.

 

Sarı ile üzerinde gösterdiğim düğmeye bastıktan sonra sola doğru kaydırırsanız diğer verilerde gözükecektir

Tabi ki de Pareto Grafiklerini sunarken böyle sayılar üzerinden ve üzerinde hiçbir bilgi olmadan bırakmayacağız. Bunun için de yapmamız gereken pareto komutuna birkaç ekleme yapmak.

Her türlü görüş ve önerileriniz için ademirkaya@industryolog.com adresine mail atabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere esen kalın.

 

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir