0

Merhaba bu yazımda kafelerdeki hesap sistemini makro excel kullanarak biraz daha basit haliyle yapmaya çalışacağım.  Kafe uygulaması için aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi renkli bölgede çay ve kahve çeşitlerimiz, sağ tarafta ise fiyat listesi bulunmaktadır. Masalara girdiğimiz adet sayısı ve içecek türüne göre istediğimiz masanın hesabını ekrana yazdıracak şekilde makromuzu oluşturacağım. Sizde excel sayfanızı açıp beraber yapmaya başlayabilirsiniz.

Öncelikle geliştirici sekmemizden makro kaydet butonunu tıklayıp kaydetmeye başladık. Sonra J2 hücremizi seçip içine kodu

=TOPLA(B2*$M$2+C2*$M$3+D2*$M$4+E2*$M$5+F2*$M$6+G2*$M$7+H2*$M$8+I2*$M$9) yazdık. Kodu açıklarsak MASA1 de hangi içeceklerden kaç tane sipariş verilmişse, fiyat menüsündeki fiyatlarla çarpıp oraya toplamı yazacaktır.  Kodu yazıp enter tuşuna bastıktan sonra makromuzu durduruyoruz.

 

Şimdi arka planda işleyen kodlarımızı incelersek;

Excel de yaptığımız bütün işlemlerin arka tarafta kodlandığını görüyoruz. Buna biz sadece birkaç değişiklik yaparak “for döngüsünü” ekleyip otomatik tüm masalara hesaplattırabiliriz. Eğer öyle bir şey yapmak isterseniz Makro Kaydet hakkındaki yazımı okuyup kendi başınıza yapabilirsiniz.

Benim burada yapmak istediğime gelirsek;

Açık olan excel sayfasında hangi masanın hesabını görmek istediğimi sordurtup o masanın hesabını ekranda görmek istiyorum. Bunun için inputbox ve msgbox fonksiyonlarını kullanmamız gerekir. Kodları oluşturma şeklimiz aşağıdaki tablodaki gibidir.

Kodları yazdıktan sonra excel sayfamızı tekrar açıyoruz. Yukarıdaki şeritten geliştirici sekmesini açıp, ekle bölümüne geliyoruz. Açılan ekrandan form denetimlerinde sol üstteki düğmeyi seçiyoruz. Sonra düğmeye sağ tıklayıp makro ata’yı seçiyoruz. Bunu da yaptıktan sonra düğmeye tıklayarak makromuzu çalıştırabiliriz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi hangi masayı yazarsanız, o masanın toplam hesabı ekranda belirecektir. Bu uygulamayı basit haliyle anlatmaya çalıştım, dilerseniz kendiniz geliştirebilir, üzerine eklemeler yapabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir