0

Belirli bir işi yapmak için oluşturulmuş ve adlandırılmış kod bloklarına prosedür denmektedir. Bazen kod yazarken aynı işlem için, aynı kodu defalarca yazmak gerekir. Bu durumda kodu içeren bir prosedür yazıp, ihtiyaç halinde o prosedürü çağırmak iyi bir yöntemdir. Vba dilinde ise 2 tür prosedür kullanılabilir. Değer döndüren fonksiyonlar, değer döndürmeyen prosedürler. Bu yazımda sizlere değer döndüren fonksiyonları anlatacağım.

Fonksiyonlar adlandırılırken değişken isimlendirme kurallarına tabi tutulurlar. Genel olarak yazımı şu şekildedir;

Function FonksiyonAdı (Parametre as Tipi) as tipi

İşlemler….

                FonksiyonAdi= Parametre İşlem

Fonksiyon sonu

Öncelikle basit bir örnek yapıp anlatmaya çalışıyım.

Excell çalışma sayfamımızı  açtıktan sonra Alt+F11 tuşlarına basıp VBA pencerimizi çağırıyoruz Öncelikle eğer makronuz yoksa çalıştır tuşuna basarak yeni bir makro oluşturmanız gerekmekte. Daha sonrada. Sol üst tarafta Insert kısmına gelip Procedure diyoruz. Name kısmına fonksiyonu vereceğimiz adı yazıyoruz. Type olarakta function seçeneğini işaretliyoruz. Scope(Kapsam) alanından ise Public(Genel) veya Private(Özel) seçeneklerinden public ‘i seçiyoruz ve ok diyoruz.

                              

Bu Kodları yazıyoruz ve F5’e basıyoruz. Çalışma sayfasına gelip formüllerden işlev ekleye tıklıyoruz. Kategori olarak Kullanıcı Tanımlı’ yı seçiyoruz. Ardından fonksiyonumuz aşağıya çıkıyor. Onu seçtikten sonra karşımıza rakam1 ve rakam2 olarak gelmekte. Değerlerimizi girip işlemi bitiriyoruz.

 

 

 

Şimdide kdv hesaplayan bir fonksiyon yapalım. Öncelikle bir değerimiz olmalı değil mi. Yani bir paramız olacak ki onun kdv değerini hesaplayalım. Bunun için rnd komutundan yararlanıcaz ve 0 ile 1 arasında rastgele değerler üreticez. Bu sayıları 100 ile çarparsak 0 ile 100 arasında değerlerimiz olur. Sonrada B’ hücresine kdv oranını yani %18 ile yazdıran fonksiyonyu yazalım. Bir makro sayfası açıyoruz ve adını KdvFunctionkullan giriyoruz. Sonrasında aşağıdaki kodları yazıyoruz.

Insert procedüre kısmına gelip yeni bir fonksiyon oluşturuyoruz. Kdv’nin kaç olduğunu tanıtıyoruz ve aşağıdaki kodları giriyoruz.

Kodları girdikten sonra F5’e basıyoruz. Run diyoruz ve rastgele sayılarımız ve bu sayıların kdv hesapları yapılmış olarak karşımıza geliyor.

Her türlü görüş ve sorularınız için ademirkaya@industryolog.com adresine mail atabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle esen kalın.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir