0

Merhaba makro excel eğitim serimize makro kaydet özelliğiyle devam ediyoruz. Makrolar tekrar tekrar yaptığımız işler için harika araçlardır ve excel de sürekli yaptığımız, vaktimizi alan bir dizi eylemi daha hızlı gerçekleştirdiği için zamandan kazandırır. Makrolarda önemli bir konu olan makro kaydet sayesinde çok fazla komut ezberlemeye gerek kalmadan, exceldeki tekrarlı işlerimizi halledebiliyoruz.

Buyrun beraber makro kaydet nasıl yapılır bakalım.

Yeni açtığımız excel sayfamızın üst şeridindeki Geliştirici sekmesini açtıktan sonra alt şeridin sol tarafında makro kaydet butonuna tıklıyoruz.

Makro kaydete bastıktan sonra makro1 adında ekran açılıyor. Makromuza istediğimiz ismi verebiliriz. Ancak makronun ilk karakterinin harf olması gerekir. Onu izleyen karakterler rakam, harf vs. olabilir. Makronun adında boşluk kullanılamaz, alt çizgi karakteri bunun yerine kullanılabilir. Örnek olarak makromuzun adını deneme1 yapalım. Ayrıca  hücre başvurusu olan bir makro adı kullanırsanız, makro adının geçersiz olduğunu belirten bir hata iletisi alabilirsiniz.

Makro adının altında istediğiniz takdirde o makro için kısayol tuşu belirtebilirsiniz. Bir alt satırda makromuzun saklanmasını istediğimiz çalışma kitabını seçiyoruz. En altta ise dosyanızda birden fazla makro varsa, makronun ne işe yaradığını hatırlatıcı bir açıklama yazabilirsiniz. Tamam butonuna bastıktan sonra makromuz çalışmaya başlıyor. Makro başladıktan sonra kaydetmek istediğimiz eylemleri gerçekleştiriyoruz. Eylemlerimiz bittiğinde ise kaydı durdur butonuna tıklıyoruz.

Makro kaydeti öğrendiğimize göre bir örnekle pekiştirelim;

Şöyle bir sistem düşünelim excel sayfamızda 200’ e kadar 2 şer sayan makro yapalım. Önce makro kaydet açıp  2,4,6 şeklinde sıralayıp kaydı durdur diyelim.

Şimdi soldaki visual basic butonuna tıklayıp makromuzu görelim. Gördüğünüz gibi kodlarda 2. Satırdan sonra yine aynı işlemler yapılıyor ve sadece sayı değişiyor.

İşte böyle tekrarlı durumlar için makronun çalışma prensibini görüp bir kaç kod yazarak zamanımız alan çok büyük yüklerden kurtulabiliriz.  200’e kadar 2 şerli saydırmak istediğimiz makromuza bir FOR-NEXT döngüsü kodlayarak yapabiliriz.

For k = 2 To 200 Step 2                   2 şer saydıracak

    ActiveCell.FormulaR1C1 = k      B sütununda 2. Satırdan başlayacak

    Range(“B” & k).Select                  200’e kadar b sütunundaki satırlar seçilecek.

    Next

Ekle sekmesinden de resim veya şekil ekleyip bunlara makro atayabiliriz. Örneğin yukarıdan aşağıya 100 e kadar yazan  ve soldan sağa da 100 kadar yazan 2 makro kaydedelim. Ayrı ayrı makro kaydet dedikten sonra kodlarımız aşağıdaki resimdeki gibi olacaktır.

Makro1 için FOR NEXT döngüsü yazdığımızda A sütununun arttığını görüyoruz. Bundan dolayı değişkenimizi şu şekilde belirttik Range(“A” & a).Select  “1” olan yere a değişkenini yazıyoruz ve diğer tekrarlı işlemleri siliyoruz. Makro 2 de ise soldan sağa yazdıracağımız için satır sabit sütunlar artacağından Cells( satır, sütun) komutunu kullanarak satırı sabit tutup sütunu arttırdım ( Cells(“1”, k).Select). makroları çalıştırdığımızda yukarıdan aşağıya ve soldan sağa doğru yüze kadar sayacaktır.

Artık ekle sekmesi kısmına gelebiliriz.Ekle sekmesini tıklayıp bir aşağı yönlü bir de  sağ yönlü oklardan seçtik. Sonra şekillerin üzerine sağ tıklayıp makro ata seçip makroları atıyoruz.

Makroları atadığımız oklara tıklayarak makroyu çalıştırabiliriz. Aşağıdaki resimde iki yönlü 100’e kadar sayıldığını görüyoruz.

Makro kaydet özelliğini örneklerle açıklamaya çalıştık. Daha önce de belirttiğimiz gibi zamanımızı alan büyük verilerle uğraşırken, makro kaydet özelliğini bilmemiz çok faydalı olacaktır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir