0

Bu yazımda sizlere Visual Studio veya Visual Basic’ ten tanıdık gelecek bir matlab uygulamasını göstereceğim. Matlab ortamında gerek simülasyon gerekse diğer programlamalarda kullanabileceğiniz GUI(Graphical User Interfaces)  oluşturmayı ve bununla ilgili birkaç örnek göstereceğim.

GUİ nerden açılır öncelikle ondan bahsedeyim. Home sekmesinden New seçeneğine tıklıyoruz ve App üzerine geldiğimizde GUI kısmı karşımıza çıkıyor ve seçiyoruz.

Karşımıza böyle bir pencere açılacak ve “OK” a tıklıyoruz ve karşımıza boş bir GUI alanı geliyor.

Bu yazımda sizlere bu bölümleri tanıtacağım ve diğer yazılarımda ise birkaç örnek çözücez.

Sol tarafta Araçlarımız var. Sağ tarafta ise programımızın taslağı(karelere bölünmüş kısım). Sol taraftaki araçlarımız zaten benzeri GUI programlarını kullananlar varsa tanıdık gelecektir. Butonların işlevleri;

Push Button:

Normal bir buton özelliği taşımaktadır. Bir buton üzerine tıklanması ile yapılacak komutlar bu buton ile ilgili callback lerin altına yazılır.

Toggle Buton:

Çift durumlu bir buton özelliği taşıyan bu nesne ile iki farklı seçenek içeren durumlarda örneğin bu buton basılı ise bir işlemin, bu buton basılmamış ise başka işlemlerin yapılması gerektiği yerlerde tercih edilen bir nesnedir. Buton grubu nesnesi ile beraber kullanımı tavsiye edilir.

Radio Buton:

Birden fazla seçeneğin olduğu, ancak seçeneklerden sadece herhangi birinin seçilebileceği hallerde bu nesne kullanılır. Buton grupları ile kullanılması genellikle tercih edilir.

Check Box:

Kullanıcıya seçim yapabileceği ve birden fazla şıkkı işaretleyebileceği durumlarda bu nesne kullanılır.

Edit Text:

Bir kullanıcıdan bilgi girişi ya da bir değerin alınması söz konusu olduğunda giriş elemanı olarak sıklıkla kullanılan bir nesnedir.

Static Text:

Kullanıcıya herhangi bir bilgi verme ya da bulunan bir sonuç veya değeri gösterme amacıyla sıklıkla kullanılan bir nesnedir.

Slider:

Kullanıcıdan bir giriş değerini kaydırılmak suretiyle kolaylıkla alınmasına imkân veren bir nesnedir.

List Box:

Kullanıcıya bilgi verme amacıyla kullanılabileceği gibi bir değeri listeden seçmek amacıyla da kullanılan sabit bir liste kutusu niteliğinde kullanılan bir nesnedir.

Pop-Up Menu:

Kullanıcıdan alınmak istenilen bilgileri açılan bir listeden seçme özelliği taşıyan bir nesnedir.

Axes:

Yapılan iş ile ilgili grafik çizimlerinin kullanıcıya gösterilmesini sağlayan bir nesnedir.

 

Panel:

GUI yüzeyi nesnelerinin kullanıcıya daha anlamlı ve güzel gözükmesini sağlayan, ayrıca tasarımcıya GUI dizaynında kolaylık sunan bir nense olup, GUI yüzeyi nesnelerinin gruplanması ve bir arada gösterilmesi amacıyla kullanılır.

Button Group:

Radio veya toggle tipteki buton nesnelerinin bir arada kullanılarak kullanıcının birden fazla seçenekten sadece bir tanesini seçmesini sağlamak amacıyla kullanılan bir nesnedir

ActiveX Component:

MATLAB GUI tasarımları sadece yukarıda belirtilen nesneler ile sınırlı değildir. Tasarıcı ve programcı ayrıca, ActiveX adı verilen ve değişik alternatifi olan nesnelerin kullanılmasına da imkân verir. Böylece hem tasarımcı hem tasarlanılacak GUI arayüzünün kullanımı bakımından kullanıcıya esneklik sağlanmış olunur.

Eklediğimiz bu araçların üzerine sağ tıkladığımızda karşımıza bunlar çıkacaktır. Burada View Callbacks-Callback seçeneğini seçtiğimiz zaman Push Button’ a yazacağımız kodların olduğu sayfaya yönlendiriyor.

Property Inspector seçeneği ise butonun özelliklerini karşımıza çıkarıyor. Ya da o seçeneği seçmek yerine 2 kere üzerine fare ile sol tıklamakta aynı işlevi yapacaktır.

Burada buton üstünde yazan yazının fontu rengi gibi özellikler bulunmakta. Üzerindeki Push Button yazısını değiştirmek için de String’i yani yazıyı (Şu anda Push Button yazmakta) değiştriyoruz. Tag yazan kısımda ise butonun kod yazarken hangi adla çağıracağımızı belirliyoruz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere esen kalın. Her türlü soru ve görüşleriniz için ademirkaya@industryolog.com adresine mail atabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir