0

Bir önceki yazımda sizlere GUI nasıl oluşturulur ve sol taraftaki araç kutusundaki araçların özelliklerinden bahsetmiştim bu yazımda ise sizlere basit bir z testi sorusunun çözümünü GUI yardımıyla çözücez.

Bu bizim z testimizin formülüdür. Z testini uygularken öncelikle hipotezler kurulur, bu formül yardımıyla z değeri hesaplanır ve z tablosundan z değerine bakıp z değerinin istenilen aralıkta olmasıyla hipotez kabul edilir eğer istenilen aralıkta değil ise hipotez reddedilir. Bizde bu formülü yazarak hipotezin kabul edildiğini veya reddedildiğini ekrana yazdıran bir program yapıcaz.

Sorumuz şu şekilde;

Bir paketleme makinesi 300 gram ağırlığında paketler üretmektedir. Bunlar arasından seçilen 100 paketin ortalama ağırlığı 296 ve Standart sapması 20 gr olduğuna göre paketleme makinesinin normal çalışıp çalışmadığını %5 ve %1 anlamlılık düzeyinde test ediniz.

Çözüm:

%1 anlamlılık düzeyinde hipotezi kabul edebilmemiz için z değerinin -2,58 ve +2,58 değerleri arasında olması gerekmektedir.

%5 anlamlılık düzeyinde kabul edebilmemiz için de -1,96 ve +1,96 değerleri arasında olması gerekmektedir.

Bu ekranımızı oluşturduktan sonra Hesapla Butonuna sağ tıklayıp Callbacks diyoruz ve öncelikle kaydediyoruz ardından butonun altına yazacağımız kodlar gelmekte.  Aşağıdaki gibi kodlarımızı yazalım tabi edit sayılarına dikkat edin. Ben fazladan edit text açtığım için numaralar kaymış olabilir.

X- X değeri

Nu- Anakütle ortalaması

S- Standart Sapma

n- Seçilen örneklem sayısı

g-Güven aralığı(bu örnek için sadece %99 u kullandım)

Soru da verilenleri yerine koyarsak;

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere esen kalın. Her türlü Görüş ve Önerileriniz için ademirkaya@industryolog.com adresine mail atabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir