0

Excell’ de verilerimizi hücrelere gireriz. Bir tablo oluşturmak istediğimizde ve o tabloya istemediğimiz verileri girmemek için ya da istediğimiz özelliklerde veri girebilmek için kullanabileceğimiz yöntem Verileri Doğrulama’ dır. Bu yazımda sizlere Veri Doğrulama’ nın nasıl yapıldığını anlatacağım.

Bir tablomuz olsun ve bu tabloda öğrencilerimizin numarası belirli aralıklarda olsun. Bu aralığın dışında numara girilirse hata versin.

Öncelikle Veri Doğrulamak için Veri sekmesindeki Veri Araçları grubunda, Veri Doğrulama’ya tıklıyoruz.Karşımıza böyle bir ekran gelicek.

Okul numaralarını düzenleyeceğimiz için Herhangi bir değeri değiştirip Tüm sayı yapıyoruz.En az ve En fazla değeri giriyoruz.

Girdi İletisi Bölümüne geçtiğimizde tabloda verilerin üstüne geldiğimizde yazı çıkmakta bu yazıda ne yazıcağını Başlık ve Girdi İletisi bölümüne yazıyoruz.

Hata uyarısı sekmesine geçtiğimizde girilen yanlış bir değer sonucunda hata vericek.Bu hatanın kişiselleştirilmesini ayarlıyoruz. Stil kısmında hatanın resmi, başlık kısmında hatanın başlığı ve hata iletisi neyi yanlış yaptığını yazıyoruz.

Verilerin üstünde hazırlamış olduğunuz girdi iletisi gözükmektedir.

Numaraları 2000 ile 3000 arasında yapmıştım.Herhangi bir değeri 3005 yapalım ve gelen sonucu görelim.

Kırmızıyla çizilen alan başlık kısmı. Mavi alan hata iletisi. Siyahla çizilen alan stili göstermekte.

Veri doğrulamanın diğer türlerini tarih olarak ya da metin uzunluğu olarak değiştirebilirsiniz isteğinize göre. 18 yaşından küçük veya büyükler için gibi örnekler için. Bu tamamen size bağlı.

Bir sonraki Excell eğitimi yazılarında görüşmek üzere.Her türlü görüş ve önerileriniz için ademirkaya@industryolog.com adresine mail atabilirsiniz.

 

 

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir