0

Not: Bu yazı ilk olarak 2014 yılında kişisel blogumda yayınlanmış olup üzerinde küçük revizyonlar yapılarak bu sayfada tekrar sizlere sunulmuştur. Faydalı olması dileğiyle.

Merhabalar. Şartlı deyimlere başlamışken hiç durmadan switch case yapısı ile son noktayı koyayım istedim.

Çoğu programlama dilinde olan Switch Case e Matlab programlama dilinde de rastlıyoruz.

Nedir ne değildir gelin beraber bakalım.

Aslında switch case ile yapabileceğimiz her şeyi if else yapısı ile yapabiliriz. Ama işte çok uzun olan if else yapılarını biraz kolaylaştırmak için bu işin mühendisleri switch case olayını bize sunuyorlar.

Yapısı şu şekildedir.

switch değişken

case ‘ifade’

işlemler;

case ‘ifade’

işlemler;

otherwise

işlemler; 

end

Şimdi geçen dersimizde yaptığımız şofben örneğini birde switch case ile yapmaya çalışalım. Örneğimiz şöyleydi.

Kullanıcıdan bir değer isteyelim. Girdiği değer 1 olursa suyun sıcaklığı 30 derece olsun 2 girerse 40 3 girerse 50 0 girerse de şofben kapalı istediğimiz herhangi bir değeri girmez ise de yanlış değer girdiniz uyarısı verelim.


Aslında olay bundan ibaret. Ama bir not düşmekte fayda var. Case için bir durum yazarken oraya gelecek olan değeri biz programı yazan kişi olarak tabi ki kestirebiliriz. Dostlar eğer oraya gelecek olan değer bir karakter bir string ifade ise bunu tek tırnaklar içinde yazmamız gerekir. Yani case ‘ifade’ şeklinde. Ama gelen değer bir sayısal ise herhangi bir karakter kullanmadan sadece gelecek değeri yazarız. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi. Ayrıca otherwise zaten anlaşılabiliyor ama bahsedeyim çok küçük buda gelmesini istediğimiz dışında bir değer gelince olacak olan işlemleri ifade eden ifadedir.

Switch case yapısı da böyleydi çok kıymetli arkadaşlar. Umarım yararlı olmuştur. Derslerle ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı herhangi bir iletişim adresimden ulaştırabilirsiniz. Selametle.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir